pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Banner
© Zdroj: https://www.facebook.com/svataludmila1100let



Vyvrcholení svatoludmilského roku a Národní oslavy na Tetíně

TETÍN, BEROUN: Tento týden vyvrcholí významné výročí spojené s českými dějinami. Osobnosti, poutníci i milovníci historie v čele s papežským legátem si připomenou nejstarší českou doloženou ženu, panovnici, světici a babičku v českých dějinách sv. Ludmilu a její osud. Tisíc sto let po její tragické smrti uctí památku kněžny, která se stala svatou a dodnes inspiruje všechny generace. Tetín a Beroun budou hostit pouť od 17. do 19. září 2021.

od 17.09.2021 do 19.09.2021
Autor článku: 
Hana Tietze/ika

Národní oslavy na Tetíně začnou v pátek 17. září v 17.45 příjezdem lebky sv. Ludmily a následně přivítáním papežského legáta Arcibiskupa a kardinála Christopha Schönborna na radnici v Berouně. Ten bude hlavním celebrantem slavnostní mše svaté v sobotu 18. září v 11 hodin. „Ludmila je branou do křesťanství pro naši vlast. Stojí na prahu nové éry, ve které se křesťanská víra stala formující silou ve společnosti. Evropa dodnes stále nese tento základ hodnot. Nesmíme ho ztratit. Je příznačné, že na počátku křesťanské éry v Čechách a na Moravě byla žena. Skutečnost, že se stala obětí násilí, je připomínkou naší doby, ve které tolik žen trpí násilím,“ upozorňuje český rodák, vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn a dodává: „Svatá Ludmila je babička svatého Václava. Vychovala největšího vládce Čech. Prarodiče jsou dodnes často nositeli tradic a prostředníky víry v dalších generacích.“

Ludmila – podle legendy matka šesti dětí, babička a vychovatelka sv. Václava, ovládala soudobou politiku a tím významně ovlivnila budoucnost naší země. Za 1100 let od své mučednické smrti (15.9.921) se stala legendou. „Chci všechny srdečně pozvat na oslavy letošního svatoludmilského výročí. Myslím, že do naší země je zapotřebí vnést nejen svatoludmilský prvek vychovatelské lásky a něžnosti, ale také výchovy ke slušnosti a vzájemné toleranci. Rád bych proto veřejnost pozval nejen na Tetín, kde oslavy 18. září vyvrcholí, ale i do baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, kde bude už 16. září od 17.00 sloužena mše svatá ke cti svaté Ludmily. Srdečně zvu i do svatovítské katedrály, kde tentýž den od 20.15 začíná oratorium svatá Ludmila od Antonína Dvořáka,“ zve kardinál Dominik Duka.

Oslavy na Tetíně a v Berouně připomenou příběh i legendu sv. Ludmily a připraví setkání Ludmil a Bořivojů

Jako starosta vím, že Tetín bez Ludmily by byl jen obyčejnou středočeskou vískou. Výročí 1100 let od mučednické smrti této matky českého národa právě u nás, je pro naši obec největší událostí století. Proto se na Národní Svatoludmilskou pouť na Tetín 2021 připravujeme již několik let. Vážím si, kolik institucí, obcí a vůbec lidí se dalo dohromady, a to i přesto, že se v řadě témat rozcházejí. Je krásné, když v dnešní rozhádané době, jsou schopni spolupráce. To je podle mě ten pravý význam evangelia. Láska k Bohu a člověku nebo také že Ludmila spojuje. Těšíme se na všechny poutníky,“ říká Martin Hrdlička, starosta Obce Tetín a předseda spolku Svatá Ludmila 1100 let.

V pátek 17. září zazní od dvaceti hodin na open air koncertu na Husově náměstí Má vlast v provedení Českého symfonického orchestru. V sobotu 18. září se koná Národní svatoludmilská poutní mše svatá na louce u fotbalového hřiště na Tetíně. Chybět nebude bohatý program pro všechny generace, zahrají mimo jiné revivaly skupin Beatles a Abba. Návštěvníci se mohou seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění, pobavit u klaunsko-mimického vystoupení v čele s Vandou Hybnerovou, získat informace o Cyrilometodějské stezce napříč republikou, účastnit se vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů, komunitní centrum sv. Ludmily nabídne také panelovou diskusi s odborníky z Univerzity na téma, Co by tomu řekla sv. Ludmila? a mnoho dalšího.

Lebka sv. Ludmily bude vystavena v sobotu 18. září v kostele sv. Ludmily na Tetíne v době od 14 do 18 hodin.

V neděli 19. září pak pokračuje program pro veřejnost mší v kostele sv. Ludmily a v pravé poledne Tetínským trhem, na kterém se mohou bavit návštěvníci poutě až do 20 hodin.

Sv. Ludmila opředená legendami

O osobě sv. Ludmily toho příliš nevíme. Jisté není například místo, odkud pocházela, zda to skutečně bylo z okolí Mělníka. Kosterní pozůstatky historikům ukázaly, že to musela být silná žena, což prozrazuje i věk její tragické smrti – na tu dobu jí bylo zhruba 60 let. „Antropologové zjistili z náznaků, že měla mírný předkus, což je typický jev pro nejstarší generace Přemyslovců – pravděpodobně to tedy byla ona, kdo výrazně ovlivnil vzhled rodu. K tomu i navenek neznatelné, ale rovněž pro Přemyslovce typické srůsty lebečních švů,“ upřesňuje zajímavosti Jakub Izdný z Univerzity Karlovy. Legendy hovoří o tom, že se Ludmila vdávala asi v 15 letech a měla asi šest dětí (3 syny a 3 dcery). Po Čechách existuje mnoho drobných kaplí a míst spojených se sv. Ludmilou. Přestože není možné historicky doložit konkrétní souvislosti, svědčí to o oblibě kultu této osobnosti.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024