sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Trienále Prostor Zlín 2022, Pavla Sceranková, Svit Zlín
© Zdroj: archiv KGVUVytváříme Prostor Zlín s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně při příležitosti 700 let Zlína připravila přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022. Oslovila čtyři umělce – Annu Hulačovou, Tomáše Moravce, Pavlu Scerankovou a Tima, jejichž instalace jsou po dobu dvou měsíců k vidění v prostorách Zlína. Nyní plánuje studentům středních a základních škol ale i široké veřejnosti přiblížit současné umění prostřednictvím projektu Vytváříme Prostor Zlín, který zapojuje lektory, herce, hudebníky a tanečníky.

Autor článku: 
Alena Babicová

Přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022, organizuje Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně už od raných 90. let. Každý z autorů letošního trienále pracuje s veřejným prostorem jiným způsobem, od figurální sochy, přes objekty, instalace po street art. Pro zájemce, kteří by se rádi dozvěděli více o jednotlivých instalacích, se v úterý 1. listopadu v 17 hodin bude konat komentovaná procházka s kurátorem.

Jiný způsob, jak intrepretovat současné umění školám a veřejnosti, nabídne Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně multižánrovým projektem kreativního učení Vytváříme Prostor Zlín, se kterým uspěla ve výzvě Národního plánu obnovy. „Program Vytváříme Prostor Zlín se zaměřuje na vnímaní uměleckých kontextů. Pomocí aktivit lektorů a umělců z různých oborů jako je hudba, tanec nebo divadlo chceme studentům zprostředkovat současné umění ve veřejném prostoru, ale i zlínskou architekturu,“ vysvětlil ředitel galerie Václav Mílek. „Propojovat různá umění mezi sebou přináší v dnešní době nejen možnost nahlížet na umění samotné z různých úhlů pohledu - tudíž vytvářet komplexnější obrázek o tématu, sdělnosti výstavy, ale také samo sebou láká širší kulturní obec, k tomu či onomu umění samotnému. Mezioborový přístup umožnuje nejen lepší porozumění vybraným artefaktům, ale zároveň pomáhá propojit různé sociální bubliny a interpretační stereotypy.“

Lektoři galerie vytvořili pro školy animační programy s pracovními listy, které obsahují výtvarné, kreslené, psané úkoly o uměleckých realizacích v centru města Zlína, které zde vznikly a zůstaly v průběhu let konání trienále. Dále pak připravují program s herci a hudebníky. V pondělí 24. října se bude konat u sochy Anny Hulačové před budovou 22 hudební pásmo s poezií a šansonem Duše uprostřed cihel v podání Heleny Čermákové s hudebním doprovodem Julie Vajdákové. „V posluchačích umocní základní otázky a vyvolá v nich uvědomění duševní stánky svého já, jež se ukazuje v umění, poznání, uvědomění vlastního bytí,“ vysvětluje edukátor Petr Nýdrle. V pondělí 7. listopadu se pak u instalace Pavly Scerankové na svitovské bráně uskuteční venkovní jevištní koláž Paprsek času (režie: Jan Janča), která propojí architekturu a výtvarné umění s uměním divadelním a tanečním. Herci (Radovan Král, Petra Králová, Petr Nýdrle a další) spolu s tanečníky (choreografie: Hana Geržová) za hudebního doprovodu Libora Macháčka ztvární průřez dobou od založení Baťových závodů po současnost. O multimediální přesah se postarají studenti Creative Hill College. „Vytváříme nový způsob jak mluvit o historii města a jeho obyvatel,“ dodává režišér Jan Janča.

„Akce se bude odehrávat vždy ve dvou časech – dopoledne v 10 hodin, čase, který vyhovuje především školám a pak v 17 hodin, tak aby se mohla programu účastnit i široká veřejnost. Jak už vychází z charakteru přehlídky, tak i tyto programy se konají na veřejném místě, přímo u děl, která v rámci letošního trienále vznikly. Náhodní kolemjdoucí se tak stanou také diváky,“ doplňuje organizační informace ředitel galerie.

Projekt kreativního učení Zlínského kraje Vytváříme Prostor Zlín se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy na období 2021–2026.

„Oceňuji nejenom skutečnost, že se Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně snaží oslovit nový okruh diváků tím, že výtvarné umění propojí s divadlem, poezii, tancem a podobně, ale i skutečnost, že se kreativita vedení instituce přesunula rovněž do ekonomické stránky. Galerie na tento projekt získala téměř 270 tis. Kč z Národního plánu obnovy ve výzvě Kreativního učení,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Více informací na www.galeriezlin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023