středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Fragmenty Františka Chrástka
© Pavel Princ



Výstavy nejen na týden

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Doprovodný program k Letní filmové škole ve Slováckém muzeu pokračuje i po jejím skončení.

od 26.07.2018 do 09.09.2018
17:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

V průběhu příštího týdne prostory Galerie Slováckého muzea a hlavní budovy zaplní horké galerijní novinky. V rámci Letní filmové školy budou postupně otevřeny tři výstavy. Prostor galerie osvěží fotografie Františka Chrástka a Friedricha Wilhelma Murnaua a v hlavní budově ve Smetanových sadech plakátová tvorba k filmům Ingmara Bergmana.

František Chrástek patří mezi výrazné osobnosti v okruhu současné umělecké fotografie. Do Uherského Hradiště přiváží už potřetí soubor precizně zpracovaných záběrů s nezaměnitelným rukopisem. Tentokrát se střídmou barevností. „Když jsem byl jinoch, byla tvorba modrá. S novým poznáním a pohledem na svět, jsem přešel na červené tóny a nyní jsem se zaměřil na monochromatické sdělení s přiznaným minimalistickým barevným akcentem. Výstava Fragmenty In/Out je plná příběhů ze starého pokoje, starého prostředí, ve kterém jsem nacházel inspiraci k tvorbě,“ popsal František Chrástek kolekci velkoformátových fotografií s tematikou zátiší, kterou rozšíří také desítka pohledů na krajinu z cest po USA.

V pořadí druhá, páteční, vernisáž bude na Slovácku možná třaskavým tématem. Friedrich Wilhelm Murnau (1888 - 1931) se totiž stal emblémem gay hnutí a byl zařazen v kinematografii po bok průkopníků LGBT tématiky. „Dramaturgie Letní filmové školy letos v sekci věnované němým filmům zařadila německého režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua. Výstava v Galerii Slováckého muzea přiblíží fotografie z jeho soukromí, které bylo dlouho dobu tabuizováno,“ láká návštěvníky Milada Frolcová, kurátorka výstavy, která si svou premiéru odbyla v roce 2014 v berlínském Schwules Museum.

„Murnau je jedním z nejvýznamnějších mezinárodně uznávaných režisérů raného filmu a o jeho homosexualitě se v tehdejší době zarytě mlčelo. Tato výstava tedy představuje Murnaua jako fotografa, prezentuje jeho soukromé snímky nafocené na Tahiti během natáčení jeho posledního filmu Tabu. Ten se stal svým obsahem zaměřeným na homoerotické fantazie vzácnou výjimkou.  Dokumentuje také okruh jeho kolegů, přátel a milenců,“ doplnila Frolcová.

Třetí slavnostní vernisáž proběhne v neděli 29. července. Ze sbírky Filmové galanterie Terryho ponožky bude představena v rámci 100 let od narození plakátová tvorba k filmům legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana. „Výběr plakátů kompiluje jak návrhy československých autorů k filmům uvedených v domácích kinech do roku 1989, tak i plakáty polských a německých tvůrců,“ říká Frolcová a namátkou komentuje dva ze zastoupených autorů: „Českou tvorbu zastupuje  Josef Vyleťal, který vytvořil plakát k filmu Mlčení. Použil výřez z obrazu Salvatora Dalího a vytvořil svůj tradičně expresivní, surreální plakát). Německou plakátovou školu reprezentuje pak jeden z nejoceňovanějších německých grafiků Hans Hillmann a to plakáty k filmům Lesní jahody, Rituál a Večer kejklířů.“

 

Všechny tři výstavy potrvají do 9. září 2018.

­­­

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.

Vernisáž Chrástek čtvrtek 26. července v 17.00 h.

Vernisáž Murnau pátek 27. července 2018 v 17.00 h.

Vernisáž Bergman, neděle 29. července v 17.00 h.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024