OLOMOUC: Květinovou poctu dvěma olomouckým arcibiskupům připravuje Výstaviště Flora Olomouc na začátek července pro hojně navštěvovanou a sledovanou Cyrilometodějskou pouť a Dny lidí dobré vůle na Velehradě. Olomoucké výstaviště tak ve spolupráci s uznávanou floristkou Klárou Franc Vavříkovou připomene letošní výročí spojená s arcibiskupy Antonínem Cyrilem Stojanem a Josefem Karlem Matochou.
Jedinečné floristické aranžmá, které může vzniknout díky financování Statutárním městem Olomouc, bude na Velehradě k vidění 4. a 5. července na tradičních cyrilometodějských oslavách, jichž se každoročně zúčastní na 30 tisíc lidí, a také 10. července při slavnostní mši.
Zdobit bude jak hlavní vstup do areálu velehradské baziliky, tak i prostranství před ní u tamní dominanty – obřího papežského kříže. Ten zde od roku 1990 připomíná návštěvu sv. Jana Pavla II.
„Kolem kříže umístíme bílé, modré a žluté květiny v kaskádách. Jde o barvy, které dominují osobnímu znaku papeže sv. Jana Pavla II. Z jeho znaku budou spuštěna lanka se záplavou jednotlivých květin. Po stranách budou floristická aranžmá připomínající dvojici olomouckých arcibiskupů a jejich letošní výročí. Na jedné straně Antonína Cyrila Stojana, od jehož úmrtí letos uplyne 100 let, a na druhé straně Josefa Karla Matochy, jenž se narodil před 135 lety. U něj si navíc připomínáme 75 let od biskupského svěcení v Olomouci,“ popsala Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.
Symetricky po obou stranách kříže sv. Jana Pavla II. budou znaky obou arcibiskupů, jejichž grafické zpracování zajistil Tomáš Urban. U znaků bude umístěno aranžmá květin v plné barevné škále. Půjde zejména o letničky (tagetes, pelargonium, lobelia, milion bells, surfinia, rudbeckia, scaecola, salvia a různé druhy bylinek.) rozmístěné v keramických mísách na konstrukcích o různé výšce. Budou tak vytvářet kaskády.
Aranžmá potěší návštěvníky Cyrilometodějské pouti a Dnů lidí dobré vůle také u vchodu do velehradského areálu. Tady po stranách stojí dvoumetrové sochy sv. Cyrila a Metoděje, u příležitosti cyrilometodějských oslav je doplní instalace z řezaných květin.
Autorkou floristické výzdoby na Velehradě bude ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc známá floristka Klára Franc Vavříková. Milovníci floristiky se už tento rok s její tvorbou mohli setkat právě na olomouckém výstavišti, kde byla při letošní jarní výstavě Flora Olomouc autorkou oceňované hlavní expozice v pavilonu A.
„Přispět floristickou výzdobou ke zdárnému průběhu letošních cyrilometodějských oslav na Velehradě je pro nás velkou výsadou. Jsme rádi, že se práce kvalitních floristů i samotného Výstaviště Flora Olomouc dočká tak velké pozornosti veřejnosti i vzácných hostů, kteří v červenci na Velehrad dorazí. To vše je ovšem možné jen díky finanční podpoře Statutárního města Olomouce,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.