ČESKÝ KRUMLOV: V Seminárních místnostech Klášterů Český Krumlov mají návštěvníci jedinečnou možnost zhlédnout výstavu věnovanou osobnosti všestranného umělce Joana Brehmse (1907–1995), otce principu otáčivého hlediště, autora původní koncepce a dlouholetého scénografa Jihočeského divadla. Po úspěšném uvedení v Brehmsově rodné lotyšské Libavě a hlavním městě Riga nyní výstava přichází v rozšířené verzi do Českého Krumlova v rámci 60. výročí Otáčivého hlediště.
Tuto výstavu připravilo Národní muzeum společně s Archivem Joana Brehmse, Kláštery Český Krumlov a Jihočeským divadlem.
Joan Brehms se narodil v lotyšské Libavě. Vedle rodného Lotyšska působil ovšem také v řadě divadel na území dnešního Polska a Německa, a dokonce i v Jižní Americe. Podstatnou část své kariéry pak strávil jako vedoucí výpravy Jihočeského divadla České Budějovice. Joan Brehms vynikal zejména svou neutuchající snahou o prozkoumávání možností divadelního prostoru. Vyvíjel nové, neotřelé koncepty pohyblivých divadelních budov a experimentoval i s uváděním divadla v autentických prostředích – na zámku, v klášteře, u sokolovny, na louce nebo třeba v továrně.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.