PRAHA: Co to je vlastně filmová animace? A kolik má tváří? Na to odpovídá unikátní výstava nazvaná SVĚTY ČESKÉ ANIMACE umístěná v holešovické tržnici v hale č. 17, která přibližuje fascinujících 75 let české animované tvorby. Zároveň nabízí praktické mini kurzy animace. Dílny pod vedením odborných lektorů se konají každou neděli od 14.00 do 17.00 hodin. Uvítají na nich každého většího i malého návštěvníka, ty nejmenší už od 6 let věku.
Pořadatelem výstavy je společnost Art Movement, která u nás již představila třeba výtvarnou tvorbu Tima Burtona, Davida Cronenberga či studia Pixar. Markéta Matoušková z téže společnosti říká: „Animaci představují filmy loutkové, kreslené i ty vyrobené už v počítači. Určené dětským divákům i těm dospělým. Za výrobou podobných snímků vždy stáli umělci s unikátními nápady a erudicí, díky kterým je dnes česká animace ve světě podobně vyhlášená jako třeba naše hudba nebo výrobky ze skla.“
Ostatně i animace je velmi křehká nádoba, a nejen proto, že latinsky znamená anima duši. Spojením množství statických obrázků střídajících se rychle za sebou vzniká pro diváka jediný fascinující příběh, iluze, pro niž jinak mrtvé obrázky doslova jako zázrakem ožívají.
„Animace propojuje nezměrnou lidskou fantazii s precizní technikou a řemeslem,“ přidává se i sám kurátor výstavy, filmový režisér Jan Bubeníček. „Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE je však zasvěcená i scenáristům, střihačům, zvukařům, kameramanům a mnoha dalším lidem, kterým se staly filmové ateliéry od roku 1945 dodnes druhým domovem.“
Cílem výstavy je popularizovat českou animovanou tvorbu zejména u mladší generace a poodhalit zákulisí toho, jak vznikaly namátkou třeba oblíbený seriál Chobotnice z druhého patra, nadčasové filmy Karla Zemana či oblíbené večerníčkové seriály. Na začátku takového filmu totiž musel stát nosný námět svojí formou podobný povídce. Překreslený do tzv. storyboardu napohled podobného komiksu, z nějž vyplynulo, kolik bude mít film záběrů a odkud a z jaké vzdálenosti budou snímané kamerou.
I za ni si budou moci stoupnout návštěvníci výstavy, stejně jako si vyzkoušet odlišné animační techniky a optické iluze. Asistovat jim přitom budou ti nejzasvěcenější – tedy sami tvůrci, kreslíři, animátoři a vyprávěči příběhů – ať už při besedách, setkáních nebo na workshopech. Na ty nejmenší návštěvníky pak čeká zóna České televize.
Generálním partnerem výstavy je Nadace PPF, která projekt podpořila, aby umožnila veřejnosti poznat v ucelené koncepci historii i současnost české animace, jež je paradoxně za hranicemi známější než u nás.
Jana Tomas Sedláčková ze správní rady Nadace PPF k tomu říká: „Animace je fascinující disciplína jednak proto, že dokáže oživovat neživé věci, a zároveň pro svou extrémní náročnost vyžadující od tvůrců obdivuhodnou trpělivost i neuvěřitelnou preciznost. Český animovaný film má velkou tradici a světové renomé. V Nadaci PPF věříme, že malá země jako je Česko potřebuje každý talent, který je ochoten pracovat na svém snu. Česká škola animace má takových talentů mnoho, a proto chceme pomoci tuto oblast kultury představit i široké veřejnosti na překvapivě první ucelené výstavě. Koncepce výstavy Světy české animace to dělá s invencí a vtipem a věříme, že tak osloví návštěvníky nejen doma, ale i v dalších zemích, kam v budoucnosti vyjede.“
Program výstavy doplní i projekce 100 českých „Best Of“ filmů, které vybrala sama kurátorská rada pod patronátem prof. Jiřího Kubíčka z FAMU, a dále snímky příznačně pojmenované „Making Of“. Neméně zajímavá je instalace nazvaná „Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti“. Na té se podílely současné osobnosti animované tvorby – Jiří Barta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kashcheeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak, Vojtěch Kiss a Matouš Valchář.
Kreativní dílny se pořádají pod záštitou členů Aeroškoly. K animaci se během nich používají speciálně upravené prosvětlovací stoly, moderní technika a software. Zájemci pracují pod vedením zkušených profesionálů, kteří jim postup nejprve teoreticky vysvětlí a následně i prakticky ukážou principy klasické animace kreslené, ploškové a poloploškové, případně i méně tradiční objektové a materiálové.
Účastníci dílny pak mají možnost vytvořit si něco sami. Originální sekvence, jednotlivé animované záběry nebo i krátké klipy, jim budou na konci lekce odeslány na domácí e-mail. Ačkoli lze pracovat jednotlivě, nelze než doporučit činnost v malých skupinkách, které mohou stejně dobře představovat rodiče s dětmi, jakož i třeba sourozenci, nebo pár kamarádů.
Zájemci si mohou „animátorský minikurz“ zakoupit přímo na pokladně při vstupu na výstavu za přidanou částku 80,- Kč ke vstupence.
Holešovická tržnice, Praha 7, hala č. 17
Výstava potrvá od 3. února do 3. července 2022
otevírací doba:
Po – Pá: 9.00 – 18.00 hod.
So – Ne: 10.00 – 20.00 hod.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.