sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Vizuál výstavy
© Zdroj: Art Movement



Výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE láká i na praktické mini kurzy animace

PRAHA: Co to je vlastně filmová animace? A kolik má tváří? Na to odpovídá unikátní výstava nazvaná SVĚTY ČESKÉ ANIMACE umístěná v holešovické tržnici v hale č. 17, která přibližuje fascinujících 75 let české animované tvorby. Zároveň nabízí praktické mini kurzy animace. Dílny pod vedením odborných lektorů se konají každou neděli od 14.00 do 17.00 hodin. Uvítají na nich každého většího i malého návštěvníka, ty nejmenší už od 6 let věku.

od 03.02.2022 do 03.07.2022
Autor článku: 
Janka Kellerová/ika

Pořadatelem výstavy je společnost Art Movement, která u nás již představila třeba výtvarnou tvorbu Tima Burtona, Davida Cronenberga či studia Pixar. Markéta Matoušková z téže společnosti říká: „Animaci představují filmy loutkové, kreslené i ty vyrobené už v počítači. Určené dětským divákům i těm dospělým. Za výrobou podobných snímků vždy stáli umělci s unikátními nápady a erudicí, díky kterým je dnes česká animace ve světě podobně vyhlášená jako třeba naše hudba nebo výrobky ze skla.“

Ostatně i animace je velmi křehká nádoba, a nejen proto, že latinsky znamená anima duši. Spojením množství statických obrázků střídajících se rychle za sebou vzniká pro diváka jediný fascinující příběh, iluze, pro niž jinak mrtvé obrázky doslova jako zázrakem ožívají.

Animace propojuje nezměrnou lidskou fantazii s precizní technikou a řemeslem,“ přidává se i sám kurátor výstavy, filmový režisér Jan Bubeníček. „Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE je však zasvěcená i scenáristům, střihačům, zvukařům, kameramanům a mnoha dalším lidem, kterým se staly filmové ateliéry od roku 1945 dodnes druhým domovem.“

Cílem výstavy je popularizovat českou animovanou tvorbu zejména u mladší generace a poodhalit zákulisí toho, jak vznikaly namátkou třeba oblíbený seriál Chobotnice z druhého patra, nadčasové filmy Karla Zemana či oblíbené večerníčkové seriály. Na začátku takového filmu totiž musel stát nosný námět svojí formou podobný povídce. Překreslený do tzv. storyboardu napohled podobného komiksu, z nějž vyplynulo, kolik bude mít film záběrů a odkud a z jaké vzdálenosti budou snímané kamerou.

I za ni si budou moci stoupnout návštěvníci výstavy, stejně jako si vyzkoušet odlišné animační techniky a optické iluze. Asistovat jim přitom budou ti nejzasvěcenější – tedy sami tvůrci, kreslíři, animátoři a vyprávěči příběhů – ať už při besedách, setkáních nebo na workshopech. Na ty nejmenší návštěvníky pak čeká zóna České televize.

Generálním partnerem výstavy je Nadace PPF, která projekt podpořila, aby umožnila veřejnosti poznat v ucelené koncepci historii i současnost české animace, jež je paradoxně za hranicemi známější než u nás.

Jana Tomas Sedláčková ze správní rady Nadace PPF k tomu říká: „Animace je fascinující disciplína jednak proto, že dokáže oživovat neživé věci, a zároveň pro svou extrémní náročnost vyžadující od tvůrců obdivuhodnou trpělivost i neuvěřitelnou preciznost. Český animovaný film má velkou tradici a světové renomé. V Nadaci PPF věříme, že malá země jako je Česko potřebuje každý talent, který je ochoten pracovat na svém snu. Česká škola animace má takových talentů mnoho, a proto chceme pomoci tuto oblast kultury představit i široké veřejnosti na překvapivě první ucelené výstavě. Koncepce výstavy Světy české animace to dělá s invencí a vtipem a věříme, že tak osloví návštěvníky nejen doma, ale i v dalších zemích, kam v budoucnosti vyjede.“

Program výstavy doplní i projekce 100 českých „Best Of“ filmů, které vybrala sama kurátorská rada pod patronátem prof. Jiřího Kubíčka z FAMU, a dále snímky příznačně pojmenované „Making Of“. Neméně zajímavá je instalace nazvaná „Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti“. Na té se podílely současné osobnosti animované tvorby – Jiří Barta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kashcheeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak, Vojtěch Kiss a Matouš Valchář.

 

Kreativní dílny se pořádají pod záštitou členů Aeroškoly. K animaci se během nich používají speciálně upravené prosvětlovací stoly, moderní technika a software. Zájemci pracují pod vedením zkušených profesionálů, kteří jim postup nejprve teoreticky vysvětlí a následně i prakticky ukážou principy klasické animace kreslené, ploškové a poloploškové, případně i méně tradiční objektové a materiálové.

Účastníci dílny pak mají možnost vytvořit si něco sami. Originální sekvence, jednotlivé animované záběry nebo i krátké klipy, jim budou na konci lekce odeslány na domácí e-mail. Ačkoli lze pracovat jednotlivě, nelze než doporučit činnost v malých skupinkách, které mohou stejně dobře představovat rodiče s dětmi, jakož i třeba sourozenci, nebo pár kamarádů.

Zájemci si mohou „animátorský minikurz“ zakoupit přímo na pokladně při vstupu na výstavu za přidanou částku 80,- Kč ke vstupence.

 

Holešovická tržnice, Praha 7, hala č. 17

Výstava potrvá od 3. února do 3. července 2022

otevírací doba:

 

Po – Pá: 9.00 – 18.00 hod.

So – Ne: 10.00 – 20.00 hod.

 

www.artmovement.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024