BLATNÁ: Město Blatná poslední červnový víkend zazáří ve zlatých odstínech, kdy v rámci ARTfestivalu oslavíme 100. výročí od konání první Výstavy růží, pořádané v roce 1924 významným českým šlechtitelem Janem Böhmem. Letošní ARTfestival je symbolicky věnován růži s názvem Zlaté Jubileum. Program nabídne rozmanitou paletu akcí, floristické expozice, design market, tvůrčí dílny, koncerty, divadelní představení, inspirativní přednášky a KLUSYMFONII – slavnostní sobotní koncert Tomáše Kluse s Jihočeskou filharmonií.
Vodní hladina, historické centrum, sklepení i zákoutí farních zahrad se budou třpytit tisíci růžemi ve floristických instalacích. Nábřeží ožije růžovým trhem nabízejícím produkty z růží, včetně šperků, kosmetiky, sirupů, svíček, apod.
Pro rodiny s dětmi jsou připraveny tematické tvůrčí dílny, růžová stezka se skrytým příběhem, pohádková představení o zlatém medu nebo zlaté medaili, relaxační a pikniková místa u vody s možností zapůjčení lodiček. Gurmáni ocení růžové menu a originální letní dezerty či drinky.
Součástí programu jsou také inspirativní přednášky. Design zahrad, zelené pokoje a růžovou kompozici představí Atelier Flera.
Jubileum oslavíme také v rámci roku české hudby ve spolupráci s festivalem Rosa Bohemica. Kvartet Z mého života zazní k výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany v podání souboru Ad Cordem složeného ze členů České filharmonie.
Zlatou barvou se budou inspirovat i taneční performance a promítne se do svatební floristiky. Za zlatou trofejí se rozeběhnou Bratři v tricku se svou Běžkařskou odyseou a jeviště rozzáří Michal Horák nebo Tomáš Klus, který společně s Jihočeskou filharmonií uzavře slavnostní sobotní večer.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.