čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Vizual
© Archiv pořadatele



Výstava představí autora Sputniku v Bio Central

HRADEC KRÁLOVÉ: Náhoda odstartovala na přelomu letošního roku pátrání po životě autora mozaiky ve dvoraně Bio Central. Pracovníci kina na dosud neznámého autora narazili díky příspěvku na sociálních sítích. Jeden z uživatelů tam sdílel Československý filmový týdeník z roku 1972. Na videu byla nejen mozaika známá jako Sputnik, ale také její autor – Bedřich Šimon – přímo při práci v tehdejším kině Jas, dnes Bio Central. Nadšení z tohoto objevu odstartovalo několik měsíců trvající bádání, které pracovníky zavedlo dokonce až do Itálie. V listopadu a prosinci budou výsledky této detektivní práce k vidění v kavárně Bio Central – formou výstavy.

09.11.2023
Autor článku: 
Jan Slanina

„Radost nad zjištěním, že máme konečně jméno autora, byla veliká. Netušil jsem ale, že po několika měsících se od příspěvku na Facebooku, přes matriku a LinkedIn dostaneme až k rodině Bedřicha Šimona do Itálie a k jeho pozůstalosti,“ shrnuje Jan Slanina z Bio Central.

S objevem se Slanina hned pochlubil své bývalé kolegyni, Iloně Mach. Ta po autorovi mozaiky, která byla dlouho skrytá pod červeným závěsem, pátrala už dříve – ovšem bez výsledku. Na autora se ptala znalců umění z Hradce, ale i několika dalších odborníků. Nikdo však o autorství neměl ani potuchy. Po zhlédnutí Týdeníku bylo najednou jasno jméno umělce – Bedřicha Šimona – ale i mozaiky. Ta nese název Oko do celého světa, dříve se jí někdy říkalo Sputnik. Dílo má neuvěřitelných 50 metrů čtverečných a je jednou z největších realizací B. Šimona.

Hledání po materiálech z doby, kdy mozaika vznikala – tedy z let 1969-1972 nebylo vůbec jednoduché. Badatelé začali na matrice s myšlenkou, že by autor mohl mít v Hradci nějaké potomky. Tato první informace byla pro pátrání naprosto klíčová. Zápis o panu Šimonovi, který se narodil v roce 1902, ale nebyl úplný. Důležitou informací bylo, že umělec měl dvě dcery a že jeho pravnučka zřejmě žije v Itálii. Tu se podařilo vyhledat na profesní síti LinkedIn. Slanina s ní navázal kontakt, a to odstartovalo sled událostí – červnovou návštěvu její maminky, která si na dědečka ještě pamatovala, a která poté poslala další shrnutí, ve kterém badatelé našli indicie pro další hledání. Nakonec došlo i na návštěvu u rodiny umělce na jihu Itálie.

„Vnučka pana Šimona, Zuzana, byla velice vstřícná. Přijali jsme proto její pozvání a vypravili se za ní. Během několika dnů, které jsme s ní strávili, jsme pořídili množství fotografií a skenů děl pana Šimona. Bylo mezi nimi mnoho obrazů, skic, plastik a reliéfů, ale také fotografií děl ve veřejném prostoru. Byli jsme překvapeni, že některé jeho realizace v Hradci Králové stále stojí a denně se kolem nic chodí, ale jméno autora nikdo nezná,“ shrnuje Slanina a dodává, že jde např. o fasádu bývalého obchodního domu Prior (dnes Atrium), průčelí Dětské kliniky ve Fakultní nemocnici nebo mozaiku na Poliklinice II.

Šimon, který byl rodák z Hradce ale působil i na Slovensku nebo v Chotěboři. Jeho díla jsou dosud k vidění i v Ústí nad Orlicí, Třinci a dalších městech. Badatelé ale zatím neměli čas objet všechna města, kam je vedou další stopy. Čas teď věnují hlavně přípravě výstavy a dohledáváním posledních informací souvisejících s Hradcem Králové.

„Při přípravě výstavy o panu Šimonovi jsme oslovili s žádostí o pomoc v pátrání muzea, galerie, matriky a archivy. Pracovníci Státního okresního archivu v Hradci Králové i muzea nám pomohli najít potřebné složky a zmínky v dobovém tisku. V galeriích jsme ale paradoxně velký úspěch neměli. Podle hesla ve Slovníku výtvarných umělců jsme oslovili zmíněné galerie, ale v podstatě bez výsledku,“ popisuje Ilona Mach. Hledáním jakýchkoliv vodítek strávila mnoho desítek hodin. V životopisu umělce je ale přesto mnoho slepých uliček a prázdných míst. Radost má ale z jednoho konkrétního objevu.

Bedřich Šimon měl ve své pozůstalosti fotografie exkluzivního modelu klavíru Petrof. Nikde ale nebyl jasný důkaz, že byl jeho autorem. Klavír přitom získal prestižní medaili na slavné mezinárodní výstavě EXPO 58 v Bruselu. Potvrzení autorství nepřineslo ani oslovení hradeckého výrobce klavírů.

„Důkaz o tom, že byl pan Šimon skutečně autorem návrhu klavíru, nakonec našel můj kamarád, který je historik a má přístup do některých databází, které jsem doposud neznala. Teď jsem na stopě jednomu konkrétnímu nástroji, který zhruba před 25 lety hrál na letním hudebním festivalu v jižních Čechách,“ doplňuje Ilona Mach.

Podobných osudů uměleckých děl z období od konce 2. světové války do roku 1989 je mnoho. Některá skončila ve sběrnách nebo byla ukradena nebo zničena. Jejich umělecká hodnota přitom může být vysoká. Odstranění děl z období socialismu je v podstatě vymazáním nejednoho historického a uměleckého proudu, který s tehdejším ideologickým zřízením nemusí mít nic společného. Z veřejného prostoru totiž nezmizely jen sochy komunistických pohlavárů, ale např. také umělecká díla reflektující období technologického pokroku a prvních cest do kosmu, ale také realizace, které vznikly v reakci na „pobruselské“ období – tedy po světové výstavě EXPO 1958, která do tehdejšího Československa přinesla svěží mezinárodní vítr.

Výstavu o pátrání po Bedřichu Šimonovi budou moct návštěvníci kina navštívit během listopadu a prosince. Na vernisáž 9. listopadu 2023 dorazí i vnučka a pravnučka umělce.

 

Bedřich Šimon (1902-1988)

Rodák z Hradce Králové studoval krátce na Akademii výtvarných umění v Praze. Po smrti svého otce se ale vrátil zpět a studium nedokončil. Později se přestěhoval na Slovensko, kde promoval na vysoké škole a vyučoval. Byl také textilním výtvarníkem – pracoval pro státní podnik Detva. Odtud vedly jeho kroky do Chotěboře, kde se mu narodila první dcera. Zde také vyučoval na gymnáziu. Po 2. světové válce se opět přestěhoval i s rodinou do Hradce Králové, kde vyučoval deskriptivní geometrii na střední škole. V Hradci tvořil až do své smrti v roce 1988.

Šimon se věnoval především malbě, keramické a skleněné mozaice a nástěnné malbě.

Jeho dochovaná díla ve veřejném prostoru Hradce Králové:

Fasáda obchodního domu (dříve Prior, dnes Atrium)
Skleněná mozaika s dominantami Hradce v bývalé jídelně tamtéž (dnes nepřístupná)
Keramická mozaika v Bio Central – Oko do celého světa
Sgrafito na průčelí budovy Dětské kliniky v areálu Fakultní nemocnice
Keramická mozaika u recepce na Poliklinice II na Slezském předměstí
Torzo kovové fontány u bývalé koželužské školy (dnes Střední průmyslová škola)
a možná další…

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024