čtvrtek
7. července 2022
svátek slaví Bohuslava
Má vlast na Strahově
© Archiv pořadateleVýstava Má vlast cestami proměn vstoupila do 14. ročníku

PRAHA-ČR: Výstava Má vlast cestami proměn – příběhy domova je jedinečná. Spolupracuje na ní celá země. Přes všechna úskalí letos vstoupila do 14. ročníku. V sobotu 18. června 2022 v 11 hodin ji slavnostně zahájili spolek Cestami proměn a jeho partneři v nádherném prostoru Strahovského kláštera, za jeho vlídné a velmi vstřícné spolupráce. Po minulém neveřejném zahájení způsobeném kovidem se vrací k modelu veřejnému. Hlavním partnerem ročníku je Královéhradecký kraj.

Autor článku: 
Tereza Zatřepálková

Slavnost zahájil česko – slovenskou hymnou famózní operní pěvec a duše proměny hradu Grabštejn na Liberecku, a nyní také Osobnost projektu Cestami proměn, Luděk Vele. Celým dnem přítomné provázel moderátorský pár Václav Žmolík a Jana Kubitová. Vítězné proměny ocenil jménem odborné poroty PhDr. Pavel Bureš a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová. Den roztančily soubory Hořeňák a Hořeňáček, rozezpíval AG Flek a v kostele zazněl vznešený zpěv scholy strahovských spolubratří a varhany strahovského regenschori Vladimíra Roubala. Patronka projektu Blanka Stehlíková s prezidentem spolku Karlem Drhovským pokřtili katalog všech 91 vystavených proměn, který je opět doplněný přehlednou mapou a slouží jako výborný turistický průvodce.

Slavnostní zahájení si nelze představit bez přehlídky umu lidských rukou – stánků držitelů ocenění Asociace regionálních značek, prezentace krajů a cenného udržování řemesel péčí učňovských škol prezentovaných Středním odborným učilištěm Domažlice. Děti potěšil dětský koutek ČSOP Vlašim zaměřený na péči o planetu, v duchu české expozice na světové výstavě FLORIADE EXPO, která se koná po dobu půl roku a probíhá jedenkrát za 10 let.

Vstup na slavnost byl tradičně volný a v infostánku čekala zázračná loga výstavy, která umožnila výhodný vstup do klášterní knihovny a obrazárny, do galerie MIRO a Muzea miniatur.

Výstava přivedla letos své příznivce na Strahov, do sousedství Pražského hradu, do prostoru kouzelného baroka s nevšední duchovní silou. Výstavě se dostalo vřelého přijetí od pana opata Daniela Petera Janáčka, jeho spolubratří i správy kláštera. Díky svým vlastníkům, správcům a jejich péči prošel obdivuhodnou proměnou a je výstavě důstojným a vzácným zázemím. Proměnu tohoto kláštera i dalších dvou ve správě řádu, klášterů v jihočeském Milevsku a středočeských Doksanech, si můžete prohlédnout na panelech letošního ročníku výstavy. V průběhu slavnosti a v následujících dvou týdnech byl jedině zde, na Strahovském nádvoří, k vidění celý komplet výstavy na jednom místě. Poté potkáváte jednotlivé kolekce na jejich celoročním putování a souběžně probíhá přihlašování proměn do dalšího ročníku na webu https://www.cestamipromen.cz/prihlasit-promenu. Pro nejkrásnější proměnu nezapomeňte hlasovat do 30. 4. 2023.

Výstavu pořádá spolek Cestami proměn pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiřího Voseckého, Ministra kultury ČR Martina Baxy, Ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby. Hlavním partnerem ročníku je Královéhradecký kraj. Partnery jsou kraje ČR, Česká komora architektů, Spolek pro obnovu venkova a další organizace. Strategickým partnerem je společnost Info Nova, s. r. o.

Výstava Má vlast je poděkováním autorům proměn za odpovědnou péči o náš společný domov. V minulých letech se proměnila z národní v mezinárodní. Opět se setkáváme s proměnami ze všech krajů ČR i ze Slovenska. Výstava již tradičně putuje po České republice a Slovensku, opět vycestuje do Gruzie a letos také do Nizozemska na světovou zahradnickou výstavu FLORIADE EXPO 2022. Plakáty, které se vracejí z putování po knihovnách, jsou uloženy v depozitáři Národní knihovny a díky tomu i dále k dispozici zájemcům a badatelům. Propagace obdivuhodných počinů šikovných lidí probíhá v médiích spolku a partnerů, v rozhlasu a televizi.

Vážení autoři proměn, děkujeme!

Jménem organizačního týmu

Drahomíra Kolmanová, ředitelka
Tereza Zatřepálková, produkce a komunikace

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.07.2022

BROUMOV: V sobotu 9. 7. 2022 v 16:00 bude v Galerii Dům v broumovském klášteře zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Termín výstavy: 10. 07. – 28. 8. 2022 od 10:00 do 17:00. V pracích Kryštofa Kaplana se často setkáváme s významovou metaforou elementární fyzikální zákonitosti, postupně se v jeho sochařských objektech objevila i fyzikálně-chemická procesualita. V nejnovějších dílech na současné výstavě, jak ostatně naznačuje její název, hrají důležitou úlohu symboly spojené s lidskou postavou. Jejich organická forma je výsledkem charakteristické plasticity vypovídající o živé expresivní síle.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
06.07.2022

ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.06.2022

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.07.2022