neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
Plakát
© Archiv muzea



Výstava „Já, UPÍR, přistání povoluji!“ v hradeckém Muzeu východních Čech mapuje Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích v letech 1945 až 1992

HRADEC KRÁLOVÉ-ČR: V pátek 2. prosince 2022 otevírá Muzeum východních Čech v Hradci Králové pro veřejnost poslední výstavu tohoto roku „Já, UPÍR, přistání povoluji!“ Neoficiální podtitul výstavy zní Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945–1992.

od 02.12.2022 do 23.04.2023
Autor článku: 
Lucie Peterková

Ředitel muzea Petr Grulich, který je v tomto mimořádném případě také kurátorem výstavy, vysvětluje, že se jedná o první ucelené shrnutí činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století: „Hradec Králové a Pardubice byla tehdy významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. Osudy obou letišť byly navíc po celou dobu vzájemně propojené.

Výstava se koná v historické výstavní budově MVČ na královéhradeckém Eliščině nábřeží. S ohledem na to není výstava koncipována jen technicky, ale snaží se vykreslit i ostatní aspekty života letectva. „Vestavět do budovy hangár s letadly totiž není možné. Díky tomu si však na své kromě fandů letectví přijdou i běžní návštěvníci, kteří se o létání a také o tehdejší každodennosti dozvědí mnoho zajímavého“, doplňuje Petr Grulich. I přes výše uvedený prostorový limit se muzejníkům podařilo shromáždit a prezentovat velké množství  unikátních artefaktů letecké provenience napříč jednotlivými desetiletími. Vystavené exponáty tak potěší i všechny pamětníky a znalce v oboru.

Při realizaci výstavy požádalo Muzeum východních Čech o spolupráci celou řadu institucí: Východočeské muzeum v Pardubicích, Vojenský historický ústav v Praze, společnost Post Bellum s projektem Paměť národa, Přírodovědecká fakulta UHK, Třebíč Nuclear Model Club, Letecké služby Hradec Králové a zejména pak několik desítek pamětníků, leteckých veteránů, leteckých publicistů, sběratelů a modelářů. Sbírky hradeckého muzea totiž k této tematice, která navíc ve své době podléhala utajování, nejsou příliš bohaté, přesto budou k vidění například trosky letounu MIG-15 SB. Ze zápůjček pak stojí za zmínku například letecký motor Rolls Royce Merlin z letadla Spitfire MK.IX, vystřelovací sedačka typu K-36 používaná v československém vojenském letectvu v 80. letech 20. století či modely letecké techniky. Ze soukromých sbírek lze zmínit zápůjčka takzvané černé skříňky pocházející z letounu MIG-21.

Jako každá moderní výstava potěší i „UPÍR“ své návštěvníky celou řadou multimédií z produkce někdejších institucí - Armádního filmu Praha nebo Československé televize. Nechybí ani interaktivní prvky, které ocení zejména školy či mladší generace návštěvníků, nebo digitální nadstavba určená pro hlubší zájemce. Ta bude v průběhu výstavy postupně obsahově dorůstat.

Výstava se v Muzeu východních Čech v Hradci Králové koná do 23. dubna 2022.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024