ÚSTÍ NAD LABEM: Ve čtvrtek 4. prosince od 17 hodin proběhne před Krajským úřadem v Ústí nad Labem vernisáž výstavy fotografií, jejichž autory jsou děti z ústecké sociálně vyloučené lokality Nový svět.
Expozice nazvaná MIRIPEN představí čtyřicet fotografií pořízených dětmi v rámci projektu Fokus Nový svět, který realizoval Respekt institut, o.p.s. při týdeníku Respekt ve spolupráci se společností Člověk v tísni.
Jan Ruml, který nad celou akcí převzal záštitu, vyslovil přesvědčení, že: „v době, kdy dochází k aktivizaci xenofobních sil v naší zemi, je velmi důležité vytvářet prostor pro soužití. Není nic přirozenějšího než začít u dětí, které mají nejméně předsudků, a podívat se na svět jejich očima."
Fotografie jsou výsledkem čtyř listopadových víkendových fotografických dílen, které proběhly v nízkoprahovém klubu Nový svět. Cílem bylo naučit vybrané děti ze stejnojmenné ústecké lokality ve věku 11 až 16 let základům fotografie a práce s digitálním fotoaparátem.
Účastníci prostřednictvím fotografie reflektovali sebe samého, své okolí, své zájmy a sny. Fotografie jsou doplněny krátkými texty, jejichž prostřednictvím děti samy vysvětlují důvody pro jejich pořízení. „Výstava tak podává i deset pohledů na život v sociálně vyloučené lokalitě a představy jejích nejmladších obyvatel o životě mimo ni," řekl k tomu jeden z lektorů projektu Lukáš Houdek.
Součástí výstavy bude projekce krátkého dokumentu Gender studies s názvem Fakta nebo Fikce?, který natočili členové a členky studentského klubu RelaKs v Ústí nad Labem a v němž nastiňují jednu z možných cest, jak si diskriminaci uvědomovat, v kterých situacích ji vidět, jak se s ní vyrovnávat a co proti ní dělat.
Více informací na www.respektinstitut.cz
E-maily: hastrmanova@respekt.cz, houdek@respekt.cz.
TK/hor
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.