neděle
12. ledna 2025
svátek slaví Pravoslav
Vizual
© Zdroj: https://www.facebook.com/photo



Výstava Cen Stanislava Libenského představuje na Pražském hradě sklářské umění z celého světa

PRAHA: V Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě byly v úterý 5. září slavnostně předány Ceny Stanislava Libenského. Soutěž, které se také přezdívá „Oskar pro mladé skláře“ už po 14. ocenila talentované sklářské výtvarníky z celého světa. Odborná porota vybírala z 35 finalistů ze 14 zemí. Hlavní cenu si odnesl český umělec Ondřej Kábele za audiovizuální dílo „Neskutečno“. Porota ocenila originální instalaci, v které se propojuje zrakový a sluchový vjem trvající v dlouhém časovém úseku. Všichni výherci společně s finalisty se představují v prostorách Tereziánského křídla v rámci doprovodné výstavy, která probíhá do 23. září.

od 05.09.2023 do 23.09.2023
Autor článku: 
Stanislav Libenský Award 2023

Čtyřčlenná porota složená ze sklářských umělců a teoretiků z Česka i ze zahraničí ocenila druhým místem tureckého výtvarníka Ibrahima Erdogana. Vytvořil nástěnné dílo, vyzývající k interaktivitě, které pomocí minimalistických prostředků dosahuje silného emocionálního zážitku.

Třetí místo obsadila čínská výtvarnice Liao Wenwen. Expresivně pojatá a zneklidňující kompozice reflektující aktuální událost - zemětřesení. Porota rovněž ocenila použití různých kontrastujících materiálů.

Zvláštní cenu poroty obdržela Elena Esposito ze Spojených států amerických. Provokativně drzé dílko, jenž zpochybňuje zažitá nahlížení na sklářské umění. Soutěžní porota si též cení autorčiny odvahy.

O sklářskou ceny letos soutěžilo 98 výtvarníků, do úzkého výběru se dostalo 35 finalistů ze 14 zemí. Výherci společně se všemi finalisty se také představují v rámci doprovodné výstavy Cena Stanislava Libenského, která probíhá v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě do 23. září.

Mezinárodní soutěž Cena Stanislava Libenského je určena absolventům sklářských studií, kteří do soutěže mohou přihlásit své závěrečné školní práce. Za dobu své existence si přitom vydobyla přízvisko „Oskar pro mladé skláře“. Cíl soutěže je nadaným tvůrcům otevřít cestu na souborné výstavy po celém světě a podpořit je na začátku jejich profesionálního uměleckého života. Vítěz také získává zdarma školné na letní škole v americkém Pilchucku.

Soutěž založena roku 2009 nese jméno Stanislava Libenského, který společně s Jaroslavou Brychtovou věnoval svůj život bohaté tvůrčí práci i obětavé pedagogické činnosti. Oba se zasadili zejména o rozvoj technik taveného skla, pravidelně tvořili díla zásadního významu a stali se jedním z pilířů moderního světového sklářského umění, kteří zůstávají inspirací pro nastupující generace sklářských výtvarníků.

Soutěž finančně podporuje Klub patronů Ceny Stanislava Libenského. Jedná se o společenství firem a jednotlivců, kteří mají vztah a k podpoře umění, zejména sklářského. Mezi jeho členy patří společnost Moser, Neovize, Technistone, Anova Design, Nadace BBH, W Restaurant a další.

 

Online galerie

Společně se zahájením výstavy byla uvedena do ostrého provozu také online galerie, kde lze rezervovat a případně i zakoupit některé z vystavených uměleckých děl. Online galerie cílená především na sběratele a milovníky umění završuje snahu organizátorů Cen Stanislava Libenského v podpoře talentovaných sklářských výtvarníků: od jejich prezentace až po možnost nabídnout svá díla veřejnosti. Galerie je dostupná na webových stránkách praguegallery.com.

 

Vítězové 14. ročníku Cen Stanislava Libenského

1. cena

Ondřej Kábele

Národnost česká

Originální instalace, v které se propojuje zrakový a sluchový vjem trvající v dlouhém časovém úseku.

 

2. cena

Ibrahim Erdogan

Národnost turecká

Nástěnné dílo, vyzývající k interaktivitě, které pomocí minimalistických prostředků dosahuje silného emocionálního zážitku.

 

3. cena

Liao Wenwen

Národnost čínská

Expresivně pojatá a zneklidňující kompozice reflektující aktuální událost - zemětřesení.

Porota rovněž ocenila použití různých kontrastujících materiálů.

 

Speciální cena poroty

Elena Esposito

Národnost americká

Provokativně drzé dílko, jenž zpochybňuje zažitá nahlížení na sklářské umění. Soutěžní porota si též cení autorčiny odvahy.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025