úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
© Titulní strana ročenky



Vyšel Dobrušský vlastivědný almanach, ročenka s vlastivědným zaměřením

DOBRUŠKA: Během prvního prázdninového měsíce spatřilo světlo světa první číslo Dobrušského vlastivědného almanachu, ročenky s vlastivědným zaměřením. K obsahu uvedl Mgr. Jiří Mach z Vlastivědného muzea, jeden z iniciátorů vzniku publikace: 

Autor článku: 
Dana Ehlová

"Obsahově je velmi pestrý, nechybějí články z přírody ani z dávné či nedávné minulosti, z historie sportu, kultury apod. Jediným pojítkem publikace je teritoriální zaměření na Dobrušku a její spádovou oblast jako města III. stupně. Společně s Dobrušským zpravodajem tak almanach vytváří komplementární přehled o minulosti a současnosti dění v našem městě a regionu."

O čem konkrétně se tedy čtenář dozví? "První číslo obsahuje příspěvky Josefa Kučery o botanických zajímavostech Dobrušska, Vojtěcha Volfa o letním a zimním přikrmování ptáků a Pavla Světlíka o činnosti organizace A Rocha. Hojněji jsou zastoupeny články a studie ze společenskovědní oblasti. Radka Holendová seznamuje s archivními prameny k dějinám Dobrušky, Josef Flégl s novými poznatky archeologickými; Michaela Kollárovičová poskytla velmi zajímavou studii o kamenné křtitelnici – jednom z nejstarších svědků středověké minulosti města, Bohumír Dragoun se věnuje počátkům Mělčan a Petr Arijčuk oltářnímu obrazu v kostele sv. Václava. Tereza Vinterová napsala o dobřanských evangelících, Stanislav Kupka o mělčanské kronice, Zdeněk Zahradník o historii Divadélka Na štaflích a Josef Ptáček o fotografovi a vydavateli pohlednic Karlu Čudovi. Osobnosti minulosti obce Hlinného představuje ve svém příspěvku Michal Hofman a padesátým létům minulého století se věnuje Jiří Mach. Sportovní tématikou se zabývá Josef Frýda (45 let badmintonu) a Jana Melicharová (50 let skibobů)," zrekapituloval Mgr. Jiří Mach.

Dále doplnil, že výčet příspěvků uzavírají informace Petra Slavíka o rekonstrukci historického jádra města Dobrušky a Jiřího Macha o činnosti dobrušského vlastivědného muzea v roce 2016. Almanach obsahuje také množství fotografií a barevnou fotopřílohu.

Vydavatelem je město Dobruška - realizační tým věří, že pestrost článků a jejich odborná úroveň, ale i populární čtivé podání jednotlivých příspěvků si najdou své čtenáře, a také, že první číslo bude mít své pokračování v dalších letech.

Dobrušský vlastivědný almanach zájemci zakoupí za cenu 100 korun v Informačním centru nebo ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024