neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Výroční zpráva - 37 let G4
© Galerie 4Výroční zpráva - 37 let G4

CHEB: Galerie 4 – galerie fotografie zve na výstavu z cyklu „Jubilanti“. Jedná se o odloženou výstavu ze sbírky studijního a dokumentačního materiálu galerie k 35. výročí založení Galerie 4, které oslavila v roce 2020, z důvodu pandemie se ale nemohla uskutečnit. Výstava představí výsledky workshopů, dokumentární fotografie akcí a práce dříve vystavujících autorů od nás i ze zahraničí.

od 02.12.2022 do 05.02.2023
10:00 - 17:00
Autor článku: 
Galerie 4 /jal

Vernisáž: 2. prosince 2022 od 18:00

Výstava potrvá do 5. února 2023

 

Galerie 4, Františkánské náměstí 1, Cheb

E/ galerie4@galerie4.cz | W/ www.galerie4.cz

Otevírací doba: Út–Ne 10.00–17.00 nebo dle dohody

 

Historie i současnost géčtyřky:

Galerie 4 byla otevřena 4.12.1985. Vedle výstav již probíhaly workshopy Barevné léto (čtrnáctidenní tábor pro děti s fotografií, malbou a divadlem) a Tvůrčí dílna fotografie (krutě upřímné hodnocení fotografií autorů Západočeského kraje). V roce 1987 začínají jednání o výstavách se západními ambasádami a galerie se dostává do hledáčku StB.

O rok později je realizována francouzská výstava Konstrukce a fikce, po níž následují první výslechy na StB, ale již jsou nasmlouvány výstavy na příští rok z Francie, Británie, USA a Japonska. Výslechy pokračují i se zaměřením na výstavy z Ruska a Ukrajiny. Ve spolupráci s Chebským muzeem vzniká Dílna dokumentární fotografie zaměřená na okres Cheb a „pevnou hráz socialismu a míru“. Pravdivý obraz tehdejšího Ašska vzbudil velkou pozornost občanů a rozzuřil státní bezpečnost a komunisty. Zákazy, nařízení, cenzura a úvahy o zavření galerie zastihly galerii v listopadu 1989. Zajišťovali jsme fotografie z Prahy později i tisk materiálů v tiskárně OKS. Do roku 1990 jsme vystavovali převážně dokumentární a subjektivní fotografii, která přinášela pravdivý obraz skutečnosti. Dramaturgie galerie se začala měnit ve prospěch výtvarné fotografie. Strhující devadesátky pak přinesly explozi výstav, dělali jsme 12 – 15 výstav ročně v naší galerii, ale i výstavy mimo ni a v zahraničí. Workshopy Diagonála Evropou (Edinburg, Cheb, Mnichov, Palermo) trval 4 roky a dal vzniknout workshopu portrétu a aktu KontAKTfoto, který probíhal 22 let. Spolupráce na projektech v příhraničí (Arzberg, Weiden, Selb, Hof, Kulmbach) přinesla mnoho zkušeností a přátelství. Galerie 4 byla oceněna titulem Stavitel mostů mezi Českem a Německem. Začala také spolupráce s bretaňskou uměleckou asociací La Veduta, která trvá již více než 25 let. Hlavní důraz ve výstavní činnosti byl kladen na šíři výrazových prostředků fotografie, na studentské práce, profesionální fotografii a začínáme propojovat fotografii s ostatními uměleckými žánry. Zpočátku to jsou malířské výstavy (kostel sv. Bartoloměje) později malířská a sochařská sympozia ve Františkových lázních a Chebu. Při zpětném pohledu mi připadá až neuvěřitelné, že tolik práce se udělalo ve dvou lidech. Přišla na svět Nová média, ale i zahraniční workshopy ve Španělsku, Maďarsku, Německu, Rusku, Anglii, Itálii a Francii, po kterých následovaly výstavy v naší galerii i v místě konání dílny. Vzniká občanské sdružení Ateliér Galerie 4, které se pak po řadu let více či méně podílelo na některých akcích galerie.

Velká změna přišla v roce 2003, kdy se zřizovatelem galerie se stal Karlovarský kraj. Později se podařilo zvýšit rozpočet, počet zaměstnanců, technické vybavení, ale také se zvýšila nezbytná i zbytná administrativa. Galerie 4 uspořádala první ročník festivalu uměleckých projektů s mezinárodní účastí Chebské dvorky, jako česko-německý projekt. Tehdy jsme netušili, že následujících 20 let open air festival přivede do historického centra fotografy, výtvarníky, divadelníky a hudebníky z celé republiky i zahraničí.

V roce 2009 byla připravena žádost na ROP Severozápad o dotaci na rekonstrukci barokního špýcharu na Art Centrum Galerie 4, která byla v témže roce zamítnuta. Zakrátko byl ROP Severozápad uzavřen a jeho představitelé též (soud se táhne dodnes). Po znovuotevření ROPu a nové žádosti, se v roce 2014 začalo s rekonstrukcí z dotace EU. Vzhledem k nesouladu pravidel použití dotace a reálných potřeb stavby byla dotace vrácena a celou stavbu financoval Karlovarský kraj. V roce 2015, 4.12., přesně po 30 letech byla zahájena nová etapa Galerie 4. Rozšířila se nabídka výstav, workshopů, animačních programů a společenských akcí. Do dobře se rozvíjející činnosti negativně zasáhla pandemie Covidu, ale i v této době galerie uspořádala mezinárodní projekt Vzkaz pro tento den, streamovaný koncert kapely Zrní, představení divadla Buchty a loutky v rámci programu ON/OFF ART, v omezené míře i Chebské dvorky. Jen tato výstava musela počkat.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023