sobota
19. října 2024
svátek slaví Michaela



Výhody společného marketingu památek UNESCO

<p>ČR: České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek měst a obcí, které mají na svém území památky zapsané na Seznam UNESCO. Tento svazek zároveň zastřešuje a koordinuje společné aktivity těchto měst především v marketingu cestovního ruchu.</p> <p>O výhodách společného marketingu našich 12 lokalit s památkami UNESCO hovořila na konferenci k 40. výročí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví a 20. výročí zápisu prvních českých památek na Seznam UNESCO, která se konala v Telči 14. – 15. června, ředitelka Českého dědictví UNESCO Ing. Michaela Severová. Hned v úvodu svého referátu upozornila na skutečnost, že Česká republika je v pozici supervelmoci, neboť má na svém území dvojnásobek památek zapsaných na Seznam UNESCO, než je světový průměr. „Každá další nominace je i z tohoto důvodu problematická a složitá,“ dodala Michaela Severová.</p> <p>V oblasti cestovního ruchu shrnula ředitelka Českého dědictví UNESCO hlavní přínosy zápisu na tento seznam. „Je to vysoce prestižní záležitost, záruka kvality, motivace k návštěvě a zároveň jsou tyto památky učebnicí dějin kultury. Naše památky UNESCO jsou jedinečné a výjimečné a zavazujeme se je chránit pro budoucí generace. Pro návštěvníky je velká výhoda, že naše památky jsou umístěny poměrně blízko u sebe,“ pokračovala Michaela Severová.</p> <p>Českého dědictví UNESCO se snaží prosadit vytvoření přátelského klubu památek UNESCO s poslanci a senátory, usiluje rovněž o nadstandardní péči státu směrem k památkám UNESCO. Dalším cílem je osvěta a vzdělávání, kdy se již daří zařadit informace o našich památkách UNESCO do učebnic.</p> <p>Základním pravidlem je společná prezentace všech 12 památek UNESCO. „V tomto směru úzce spolupracujeme s agenturou Czechtourism, která má poslání prezentovat to nejlepší z České republiky hlavně směrem do zahraničí. Spolupracujeme s cestovními kancelářemi a agenturami a snažíme se dostat naše památky více i do byznysu. Ať se to někomu líbí nebo ne, cestovní ruch je byznys – přináší peníze do našich měst a přináší zaměstnanost, ale musí se dělat tak, aby se památky dobře prezentovaly a nepoškozovaly se,“ upřesnila Severová.</p> <p>Při společné prezentaci památek jsou podle Michaely Severové důležité emoce a příběh k dané památce. Doporučuje minimum textů, které jsou ovšem poutavě napsané, kvalitní fotografie a bezchybné internetové stránky. Podle ní by v propagačních materiálech rozhodně neměly být „státnické projevy“ starostů, kteří zvou na návštěvu svých měst, ani vyčerpávající historické přehledy a neopodstatněné superlativy. Velkou chybou prezentací našich památek je snaha prezentovat vše, co v daném městě je k vidění. Severová doporučuje vybrat jen několik nejlukrativnějších míst a na těch stavět.</p> <p>Text zprávy a fotografie jsou převzaty z portálu PROPAMÁTKY <p> Více informací o dobrovolném svazku měst a obcí České dědictví UNESCO naleznete na portálu PROPAMÁTKY v KATALOGU SLUŽEB.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024