ČR: Nadžánrové album české trumpetisty a skladatelky Štěpánky Balcarové je záznamem živého vystoupení jazzového septeta a Symfonického orchestru Českého rozhlasu z multifunkčního pražského sálu Dox+. Na albu zaznívá šest zhudebněných básní polského autora Juliana Tuwima.
Orchestrální přepracování Tuwimových básní, které mohou posluchači znát z alba Life and Happiness of Julian Tuwim (Animal Music, 2017), vzniklo na objednávku Českého rozhlasu pro koncertní řadu Nové horizonty. Štěpánka Balcarová se rozhodla pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu a pro své jazzové septeto zaranžovat z původní desky šest básní (Třešně, Žití, Štěstí, Pták, Všechno, Ó Kriste…).
Takto vzniklý cyklus písní nastudoval a premiéroval s orchestrem dirigent Marko Ivanovič. Jazzové septeto vystoupilo ve stejném složení jako na desce z roku 2017, v čele s hlavní sólistkou – zpěvačkou Małgorzatou Hutek. "Album jsem pojmenovala po básni Štěstí. Je pro mě jednou z nejsilnějších Tuwimowých básní. Téma usebrání, zklidnění mysli a určitého druhu kontemplace v přírodě ve mně v posledních letech silně rezonuje. A k tomu všudypřítomný pocit vděku, který básník v posledním verši vyjadřuje. Pro mě typický Tuwim – krátká jednoduchá báseň se sdělením pocitu, který ve vás ale už zůstane navždy", komentuje název alba Balcarová.
Písně jsou zpívané v polštině, ale booklet je opatřen překlady jednotlivých textů do češtiny a angličtiny. Celé album působí propojeně, promyšleně a potěší posluchače svou výjimečnou energií. Vzniklo především za podpory Radioservisu, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Polského institutu v Praze.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.