pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Miramare je pro mě taková malá vzpomínka na doby, kdy jsem soutěžila. V posledních letech začíná být kombinace pomerančového džusu a kávy populární a občas ji seženete v kavárnách pod názvem espresso orange.
© Foto: David ŽidlickýVůně doma připravené kávy

ČR: Petra Davies Veselá, přední česká baristka a několikanásobná mistryně České republiky v přípravě kávy, právě přichází s třetím, kompletně aktualizovaným vydáním Knihy o kávě, které je určeno především pro domácí nadšence.

Autor článku: 
TZ/ika

Káva je důležitou součástí našeho každodenního života, řada z nás si bez ní život ani nedokáže představit. Pro někoho je její pití a příprava rituál, pro jiné odměna nebo zkrátka moment, kdy se člověk na chvíli zastaví. A pro většinu je to nápoj, který povzbudí a celkově zlepší den.

Kávová kultura se za posledních pár let v Česku strašně posunula dopředu. Otevřela se spousta skvělých kaváren, baristé ví, co dělají, a jejich podniky jsou vizuálně krásné a originální. Dobrou kávu najdete skoro na každém rohu. Ale i doma si chce milovník kávy občas připravit kvalitní kávu. Moje první Kniha o kávě, která vyšla v roce 2010 a které se prodalo přes 30 000 ks, je už vyprodaná, proto jsme se s nakladatelstvím Smart Press rozhodli, že knihu celou zaktualizuji, zaměřím se více i na domácí výrobu kávy a vydáme ji znovu.“

Nepostradatelným pomocníkem řady baristů a kavárníků se stala předchozí Petřina kniha: Velká kniha o kávě. Lidé si však stále častěji touží sami připravit dobrou filtrovanou kávu, espresso nebo třeba kouzlit s malováním mléčnou pěnou do kávy (tzv. technikou latte art). Kniha čtenáře provede procesem přípravy kávy od pěstování, zpracování a pražení po skladování a spotřebu a pomůže s výběrem a nákupem nejen zrn, ale také mlýnku nebo jiných pomůcek. Především se však soustředí na různé způsoby přípravy kávy v domácích podmínkách a uvádí i řadu zajímavých kávových receptů.

Obchodní informace:

NOVINKA: Kniha o kávě (určeno převážně pro domácí nadšence a milovníky kávy), 3., přepracované vydání, ISBN: 978-80-88244-40-0, DMOC 499 Kč, pevná vazba, 240 stran

Velká kniha o kávě (určeno převážně pro profesionály a baristy), ISBN: 978-80-88244-05-9, DMOC 799 Kč, pevná vazba, 320 stran

Obě publikace doplňují autentické fotografie z plantáží, pražíren, kaváren i autorčina domova a grafický vizuál od Atelieru Zidlicky.

Vydává nakladatelství Smart Press, k dostání na www.smartpress.cz a u všech dobrých knihkupců. Pro další informace, rozhovor s autorkou, materiály z knihy atd. kontaktujte prosím Olgu Formanovou, formanova@smartpress.cz.

 

MIRAMARE

Ingredience:

1 espresso

1 kopeček vanilkové zmrzliny

10 ml mléka

10 ml pomerančového džusu

čtvrtinka plátku pomeranče na ozdobení

 

Pro svou prezentaci na Mistrovství světa v přípravě kávy ve švýcarském Bernu jsem musela připravit speciální drink. Dlouho vznikala jeho konečná podoba a moji kamarádi už ani nechtěli moje nápady degustovat. Nakonec se z něho vyklubal skvělý a osvěžující nápoj, který se krásně hodí do horkého dne. Možná vás překvapí použité ingredience, ale věřte, že dohromady tvoří velmi zajímavé chutě.

Příprava:

Do mixovací nádoby přidejte všechny potřebné ingredience a ušlehejte je. Ušlehané ingredience nalijte do skleničky a ozdobte čtvrtinkou pomeranče.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024