pátek
12. července 2024
svátek slaví Bořek



Vsetínská „multiknihovna“

VSETÍN: Ve zdejší Masarykově veřejné knihovně na Dolním náměstí si čtenáři mohou vybírat nejen mezi knižními regály, ale také z bohatého doprovodného programu. Například na pravidelných čtvrtečních besedách se zájemci o literaturu seznamují se současnou prózou i poezií nebo s významnými vsetínskými osobnostmi, v rámci vzdělávání probíhá Akademický rok pro seniory, počítačové kurzy a za dětmi do knihovny přicházejí divadelní soubory s pohádkami.

Větší děti si pak mohou protáhnout tělo při zábavné hře Twister nebo se zúčastnit dětské literární soutěže O poklad strýca Juráša, letos na téma Kamarádství.

Posledním počinem na poli publikačním pak je v říjnu vydaná kniha k 700. výročí první písemné zmínky o Vsetíně nazvaná Vsetín – město a čas.

Aktivity knihovny ani tímto výčtem zdaleka nekončí. Ve třetím patře budovy, v moderním otevřeném prostoru, prezentuje nové trendy v knihovnictví Komunitní klub (K klub), který splňuje náročné požadavky propojení klasických knihovnických služeb a komunitních aktivit. Jeho součástí je hudební oddělení, čítárna, studovna a příjemně působící prostor pro děti a mládež.

Klub slouží jako místo k setkávání nejen jednotlivců, ale i zájmových skupin. Například v dopoledních hodinách sem chodí zejména školy na besedy s lektory na témata jako je prevence negativních jevů, občanská společnost, literatura nebo společenské vědy. Probíhají zde workshopy, společná veřejná čtení, Akademický rok pro seniory atd. Klub poskytuje služby všem návštěvníkům a trvale se orientuje na individuální i kolektivní práci s mladými lidmi. Je zde také možnost číst si nebo hrát nejrůznější stolní společenské hry, které si lze zapůjčit přímo u výpůjčního pultu. Odpoledne patří studentům, maminkám s dětmi či seniorům pro jejich volnočasové aktivity.

 

Ředitelku knihovny PhDr. Helenu Gajduškovou jsem požádala o doplňující informace:

Od kdy K klub funguje?

Komunitní klub jsme otevřeli v září 2006, kdy jsme se přestěhovali do nových prostor.

Spolupracujete s návštěvníky klubu při výběru témat na besedy?

Ano, téměř vždy je součástí vzdělávací nebo komunitní akce dotazník, který zajišťuje zpětnou vazbu. Někdy v něm najdeme i podněty k rozšíření programu, protože mládež se svěřuje s tím, co v našem K klubu ještě chybí. Velmi dobře funguje individuální kontakt knihovníka jak s mládeží, tak také s pedagogy, kteří přivádějí do knihovny školní třídy na exkurze a programy s literární, psychologickou či jinou tematikou.

Kterou skupinu čtenářů klub oslovil nejvíce?

Cíleně se K klub snaží oslovovat náctiletou mládež, pro niž je vyhovující jak prostředí, tj. volné prostory se sedacím i lehacím nábytkem, společenské hry, časopisy, tak také pocit svobody. Nejsou k ničemu nuceni, ale mohou využít širokou nabídku knihovny. Na druhé straně však přicházejí také senioři, maminky s malými dětmi – zejména na tvořivé workshopy, při nichž tak dochází k neformální mezigenerační komunikaci a k navazování vztahů.

Přijde-li do klubu více lidí najednou, neruší se navzájem?

V klubu je zvýšený ruch povolen. Na něj však navazuje klidnější čítárna a pak i uzavřená studovna, takže k četbě nebo studiu je možno využít jejího tichého a klidného zázemí.

Jak z předešlého textu vyplývá, je záběr aktivit opravdu široký. K tomu je třeba dokonalé zajištění jak po stránce personální, tak finanční…

Zřizovatelem knihovny je město Vsetín, takže financování je zajištěno z městských zdrojů. Spolupráce s městem je výborná, zástupci knihovny jsou také členy různých komisí (kulturní, cestovního ruchu, místní agendy 21), účastní se procesu komunitního plánování a všech celoměstských akcí. Z tohoto pohledu lze říci, že knihovna se stala pro město vítaným partnerem jak při organizaci nejrůznějších akcí, tak také například při podávání grantů do strukturálních fondů EU.

Knihovna sama je také velmi aktivní při získávání financí z nejrůznějších zdrojů, například jde o Ministerstvo kultury ČR, Nadaci Lívie a Václava Klausových, Open society fund, Krajský fond kultury atd. Nejedná se sice vždy o vysoké částky, ale granty nám umožňují realizovat aktivity, které bychom jinak dělat nemohli. Za všechny zmíním například projekty jako Aktivizace seniorů v komunitní knihovně, Prázdninová knihovna, Cesta knihovny ke komunitnímu centru nebo projekt Mluvící kniha.

Eva Horníčková

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024