VSETÍN: Historie valašského souboru písní a tanců Vsacan se datuje od roku 1943. Tehdy vznikla z podnětu cimbalisty Josefa Michálka na Vsetíně cimbálová muzika, k níž patřil i známý vypravěč Alois Cepek. Činnost kapely se rozšířila po válce, kdy se jejími členy stali další muzikanti včetně Zdeňka Kašpara či Jaroslava Tilschera. Ten v roce 1947 navrhl změnu názvu na cimbálová muzika Vsacan.
Nezávisle na této kapele začíná v polovině 40. let působit skupina se zájmem o valašské výšivky, kroje, písně a tance, které se daří probouzet zájem o národopis u široké vsetínské veřejnosti. Na podzim roku 1948 zahájila spolupráci s Michálkovou muzikou Vsacan a spojením těchto dvou těles vznikl nejúspěšnější valašský soubor těchto dob.
V současné době má šest složek, v nichž účinkuje téměř 200 malých i velkých zpěváků, tanečníků a muzikantů. Ti v uplynulých letech vystupovali v desítkách zemí celého světa. Více informací naleznete na www.vsacan.cz
Vsacan své 65. narozeniny slaví už od října. Zahájil slavnostním koncertem jeho cimbálové muziky a sérii akcí uzavře společné zpívání koled u vánočního stromečku, které se uskuteční 23. prosince.
Dnes - v sobotu 8. listopadu od 19 hodin - pokračují oslavy v domě kultury slavnostním galaprogramem nazvaným Dyž sem já šel přes ty hory.
„Na slavnostním galaprogramu, který jsme pro tuto příležitost cvičili více než půl roku, vystoupí přes sto padesát účinkujících všech složek Vsacanu. Představí se i nejstarší složka souboru, jejíž průměrný věk se pohybuje nad osmdesáti lety," říká prezident souboru Miroslav Ekart.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.