pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Vojenské muzeum získalo podporu z EU

KRÁLÍKY: Město, ležící v severní části Králické brázdy v nadmořské výšce 560 metrů, vzniklo v 16. století. Již v jeho druhé polovině prodělává výrazný rozvoj a vzápětí se stává strategickým místem z hlediska obrany proti Prusům. Podobná situace nastala také před druhou světovou válkou, kdy většinu obyvatel tvoří Němci a začíná se tu šířit nacismus. Později vybudované mohutné opevnění, jehož výstavbu iniciovala československá vláda, přijel zkontrolovat jak prezident Edvard Beneš, tak po násilném připojení Králík k Německu i Adolf Hitler.

Po válce a po odsunu německého obyvatelstva se do města ležícího uprostřed malebné krajiny poměrně rychle přistěhovali noví obyvatelé, a tak zde nedošlo k výraznější devastaci. Dnes je historické městské jádro považováno za jedno z nejzachovalejších v širokém okolí a v roce 1990 bylo dokonce prohlášeno městskou památkovou zónou.

Z historických skutečností a z faktu, že Králíky leží právě uprostřed rozsáhlého pásma československého opevnění z let 1935 až 1938, vycházela skupina nadšenců, která spolu s vedením města začala již v roce 1998 realizovat ambiciózní projekt s pracovním názvem "Králická pevnostní oblast". Jeho součástí je mimo jiné Vojenské muzeum Králíky (VMK), které vzniklo v srpnu roku 2000 severozápadně od města v prostoru bývalé výkrmny skotu. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází množství zachovalých pevnostních staveb různého typu.

I v provizorních podmínkách se provozovateli muzea – firmě Armyfort – a třem jejím pracovníkům podařilo ve spolupráci s několika stálými dobrovolníky a nadšenci přivítat v roce 2007 rekordní počet 17 tisíc návštěvníků. Jistě k tomu přispělo i to, že muzeum je otevřeno celoročně a pro milovníky vojenské techniky předvádí od dubna do října, vždy poslední víkend v měsíci, vojenskou techniku. Návštěvníci se tak mohou svézt třeba v tanku či obrněném transportéru nebo se alespoň podívat do jejich interiéru.

Ukázka z bojů v roce 1938Jednou za rok – vždy na konci srpna – se pak na ploše za muzeem, u pěchotního srubu K-S14 „U Cihelny“, pořádá dvoudenní akce s názvem „Cihelna“. Na té se předvádí nejenom současná technika naší armády, ale například i Integrovaný záchranný systém a hlavně historické bojové ukázky na téma druhá světová válka.

V muzeu je k vidění řada dalších lákadel, jako třeba zrekonstruovaný tank T–34, podvozek německého stíhače tanků Hetzer, vojenský katr na dřevo, robustní trenažér pro výcvik osádek tanků T–72, různé typy nástaveb na podvozku T–55 a BVP 1 (bojové vozidlo pěchoty) nebo úkrytové pracoviště ÚP–82, což je vlastně moderní pojízdný „bunkr“.

Zatím se vedení města Králíky i zaměstnanci muzea snaží získávat od armády vyřazovanou techniku a materiál, pracují na propagaci a zajišťují podmínky pro existenci muzea, včetně informačního centra. Jde ale stále jen o provizorium, v budoucnu by se však mělo VMK stát centrem rozsáhlé pevnostní oblasti a východiskem turistických a naučných stezek. Zároveň chce být stálou vojensko-historickou expozicí s důrazem na Československou armádu. K tomu je ale nezbytné, aby celý areál prošel důkladnou přestavbou.

Všechny tyto plány jsou obsaženy v již dokončeném projektu „Vojenské muzeum budoucnosti“ a radnice města proto na začátku března vypsala výběrové řízení, které však muselo být zrušeno, protože do částky přesahující 76 milionů se nabídky firem nevešly. Na aktuální stav věcí jsem se zeptala místostarosty města Králíky Čestmíra Doubravy.

Kolik bude projekt doopravdy stát a odkud se budou čerpat finance?

Původní myšlenka a studie na výstavbu muzea, která vznikla již krátce po roce 2000, počítala s velkorysejším řešením. Například v silážních věžích měla být vybudována patra s expozičními prostory. Odhadovaná cena se v té době pohybovala téměř na hranici 140 milionů korun. Vzhledem k možnostem města jsme museli původní myšlenky a projekt redukovat do dnešní podoby, která reflektuje současnou situaci. Muzeum je majetkem města Králíky (na základě mandátní smlouvy ho spravuje firma Armyfort, s.r.o.) a o dotaci z evropských fondů žádalo město, které je investorem. Z částky přesahující 76 milionů včetně DPH by měla dotace činit 71 milionů korun. Zbývajících necelých 6 milionů musí dofinancovat město.

Co projekt konkrétně obsahuje?

Základním požadavkem je vybudovat moderní muzeum s dostatečnou expoziční interiérovou i exteriérovou plochou. To má splňovat hlavní budova s kinosálem, sociálním zařízením pro návštěvníky, kancelářemi a vstupním prostorem do expoziční haly, postavené na ploše bývalé výkrmny dobytka. Dále pak depozity a restaurátorské dílny pro různé druhy vojenské techniky a venkovní zastřešená stání.

V areálu muzea se ještě nachází bývalá správní budova, která by měla sloužit jako klubovna a zázemí pro dobrovolníky spolupracující s muzeem. V jiné části areálu se počítá s předváděcí plochou – bojištěm – s terénní dráhou pro pohyblivé exponáty, ruinami domů, zákopy či brodem a replikou prvorepublikové vojenské chaty pro 120 mužů. Ta poslouží jako expozice a současně jako zázemí pro venkovní akce. A konečně pod areálem muzea se již nyní nachází parkoviště pro osobní auta a autobusy, včetně stojanů pro cyklisty. Projekt zahrnuje ještě terénní úpravy okolí vojenského muzea, při nichž se citlivě a s maximálním důrazem na historickou věrnost zrekonstruuje původní pásmo protipěchotních a protitankových překážek pevnostní linie z let 1935 až 1938.

Nebude se projekt ještě více redukovat?

Jak již bylo uvedeno, výběrové řízení na dodavatele stavby město zrušilo kvůli příliš vysokým cenám, které firmy za výstavbu muzea požadovaly. Proto jsme ve spolupráci s projektantem museli přistoupit k určitým změnám, abychom se do plánovaného finančního rámce vešly. To se týká především použití jiných materiálů, případně menších dispozičních změn, ale celkový výsledek a funkčnost muzea to neovlivní. Předpokládám, že nové výběrové řízení na dodavatele stavby bude vyhlášeno do konce tohoto měsíce.

Jaký je časový harmonogram prací?

Původní harmonogram počítal s jejich začátkem již v únoru letošního roku. Vzhledem k pozdnímu podepsání smlouvy o dotaci a vzhledem k problémům při výběrovém řízení se začátek stavby o několik měsíců pozdrží. Mám za to, že se s realizací začne během letošních prázdnin. Nicméně ani toto posunutí by nemělo termín dokončení, určený na červen příštího roku, ohrozit.

Děkuji za odpovědi

Eva Horníčková

Muzeum má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin (zavřeno je 24., 25., 26., 31. prosince a 1. ledna; v zimním období, s ohledem na počasí, může dojít k mimořádnému uzavření muzea).

Ceník vstupného: dospělí 40 Kč, děti, důchodci, studenti 25 Kč, rodinné vstupné: 2 dospělí + 1 až 3 děti 100 Kč, ZTP, ZTP/P doprovod zdarma.

Informace na http://www.armyfort.com/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024