čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Kapřík Mertlík druháčkům
© Archiv pořadateleVodníci z Bohumína dovezli školákům knihu o kapříku Metlíkovi

BOHUMÍN Přes tři stovky čerstvých druháčků z Bohumína, Rychvaldu i Dolní Lutyně včera (úterý 13. října) dostaly od Místní akční skupiny Bohumínsko knihu Kapřík Metlík, aby si při domácí výuce mohli procvičovat čtení. Tu jim dovezli do tříd stylově dva vodníci městské kulturní agentury K3 Bohumín. Titul z pera 33letého spisovatele, ilustrátora a rybáře Jana Opatřila uhradila dětem díky evropské dotaci v rámci projektu Lepší KLIMA pro Bohumínsko II.

Autor článku: 
Lucie Balcarová

„Knihy jsme dětem i jejich učitelům stihli rozvézt poslední den před vládou nařízeným uzavřením škol. Doufáme, že si díky nim budou při současné distanční výuce procvičovat čtení, které se vloni jako prvňáčci i přes přerušení výuky naučili. Obrovský podíl na tom mají i jejich rodiče, a tak jsme i jim chtěli touto formou poděkovat a doufáme, že ve čtení budou se svými ratolestmi pokračovat i teď. Celá aktivita je zaměřená na rozvoj čtenářské gramotnosti a environmentální výchovu. Proto jsme ji nazvali „Čte celá rodina aneb I v pandemii jsem se stal čtenářem“. A třeba knihu využijí i kantoři při on-line výuce, to už bude záležet jejich kreativitě a fantazii,“ sdělila členka realizačního týmu a vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Pro knihu s rybářskou tématikou se Bohumín nerozhodl náhodou. Ve městě je totiž hned několik jezer, tůní, rybníků i řek, a tak není divu, že má zdejší rybářský spolek přes 700 členů a více než 100 z nich jsou navíc mladí rybáři do 18 let. Oblíbený je i rybářský kroužek, a proto byla volba kapříka Metlíka jasná. Distribucí knih však projekt na podporu čtení zdaleka nekončí. Pro druháčky se ještě chystá v únoru i beseda s autorem Metlíkových dobrodružství Janem Opatřilem v bohumínském kině.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020