čtvrtek
3. prosince 2020
svátek slaví Svatoslav
Kapřík Mertlík druháčkům
© Archiv pořadateleVodníci z Bohumína dovezli školákům knihu o kapříku Metlíkovi

BOHUMÍN Přes tři stovky čerstvých druháčků z Bohumína, Rychvaldu i Dolní Lutyně včera (úterý 13. října) dostaly od Místní akční skupiny Bohumínsko knihu Kapřík Metlík, aby si při domácí výuce mohli procvičovat čtení. Tu jim dovezli do tříd stylově dva vodníci městské kulturní agentury K3 Bohumín. Titul z pera 33letého spisovatele, ilustrátora a rybáře Jana Opatřila uhradila dětem díky evropské dotaci v rámci projektu Lepší KLIMA pro Bohumínsko II.

Autor článku: 
Lucie Balcarová

„Knihy jsme dětem i jejich učitelům stihli rozvézt poslední den před vládou nařízeným uzavřením škol. Doufáme, že si díky nim budou při současné distanční výuce procvičovat čtení, které se vloni jako prvňáčci i přes přerušení výuky naučili. Obrovský podíl na tom mají i jejich rodiče, a tak jsme i jim chtěli touto formou poděkovat a doufáme, že ve čtení budou se svými ratolestmi pokračovat i teď. Celá aktivita je zaměřená na rozvoj čtenářské gramotnosti a environmentální výchovu. Proto jsme ji nazvali „Čte celá rodina aneb I v pandemii jsem se stal čtenářem“. A třeba knihu využijí i kantoři při on-line výuce, to už bude záležet jejich kreativitě a fantazii,“ sdělila členka realizačního týmu a vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Pro knihu s rybářskou tématikou se Bohumín nerozhodl náhodou. Ve městě je totiž hned několik jezer, tůní, rybníků i řek, a tak není divu, že má zdejší rybářský spolek přes 700 členů a více než 100 z nich jsou navíc mladí rybáři do 18 let. Oblíbený je i rybářský kroužek, a proto byla volba kapříka Metlíka jasná. Distribucí knih však projekt na podporu čtení zdaleka nekončí. Pro druháčky se ještě chystá v únoru i beseda s autorem Metlíkových dobrodružství Janem Opatřilem v bohumínském kině.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika. Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

Celá ČR, Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.12.2020

ČR-PRAHA: Kde roste nejstarší pražský strom? Jak se střílelo pražské poledne? Kam se ztratil originál zakládací listiny Karlovy univerzity? Kdo byl pivní král? A devadesát dalších příběhů z historie staré Prahy přináší kniha oblíbená u čtenářů i průvodců po Praze. Vydává Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
01.12.2020

BOHUMÍN: Koronavirus a s ním související přísná hygienická opatření nikoho nešetří. Bohumínští kvůli němu letos přišli o tradiční vánoční jarmark i rozsvěcování vánočních stromů s koncertem a ohňostrojem. Obě akce byly v plánu o předešlém víkendu. Letošní první adventní neděli tak lidé rozjímali doma a slavnostně nazdobené stromy na zdejším náměstí T. G. Masaryka rozsvítili elektrikáři v tichosti a bez diváků. Tereza Rezková, která Bohumíňákům měla u této příležitosti zazpívat, vzkázala, že dorazí příští rok.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
03.12.2020

PARDUBICE: Ministerstvo kultury ČR zveřejnilo držitele ocenění Knihovna roku 2020. Tuto celostátní cenu uděluje ministr kultury od roku 2003 jako výraz ocenění dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Pardubický kraj letos úspěšně reprezentovala Obecní knihovna Jaroměřice.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2020