VSETÍN: První kulaté výročí slaví v těchto dnech vlastivědná revue s názvem Valašsko, kterou vydává vsetínské Muzeum regionu Valašsko. Vychází již deset let pravidelně dvakrát ročně, a tak je nyní právě v prodeji dvacáté číslo. Tentokrát s mimořádnou přílohou – multimediálním DVD plným zajímavých informací o regionu, jež by nebylo možné v tištěné podobě publikovat.
Tento ojedinělý časopis přináší odborné, ale též laické veřejnosti na přibližně padesáti stranách pestré a zajímavé čtení z minulosti i současného života našeho kraje.
„Lidé zde naleznou odborné i populárně naučné články z oblasti historie, národopisu, přírody, umění, muzejních sbírek, ze života obyvatel a aktuální kulturněspolečenské události,“ přiblížila revue jeho výkonná redaktorka Hana Jabůrková. Časopis navíc obsahuje bohatou fotodokumentaci a barevnou uměleckou přílohu.
V posledním, tj. 20. čísle, se tak čtenáři například mohou dovědět spoustu zajímavostí o vsetínských řeznících za dob dávno minulých, o Janu Antonínu Baťovi, o životě básníka Františka Táborského z Bystřice pod Hostýnem, který by letos oslavil již 150. narozeniny, o léčivých rostlinách na Valašsku či o zajímavých exponátech v muzejních sbírkách. „V pravidelné rubrice Historickým objektivem pak publikujeme nejstarší fotografie Vsetína a Vsetíňanů, jejichž autorem je první profesionální vsetínský fotograf Ludwig Ulrichs, dále přinášíme rozhovor s básníkem žijícím na Vsetíně Karlem Vysloužilem nebo představujeme uměleckého fotografa Miloslava Stibora,“ přibližuje dále redaktorka obsah jubilejního vydání, v němž nechybí ani veselé historky, vyprávění či vzpomínky na mladá léta psaná ve valašském dialektu.
Přílohou posledního vydání je kompletní bibliografie veškerých článků a příspěvků, které byly dosud otištěny ve všech číslech revue, a bonusem je multimediální nosič se spoustou audiovizuálních příspěvků. „Nechybí v něm ani umělecké, dokumentární a reportážní filmy, ukázky vážné, lidové i současné tradicí inspirované hudby, vyprávění, pověsti, pohádky či stále vyhledávanější interaktivní počítačové hry pro zábavu a poučení školní mládeže i dospělých,“ vyjmenovala některé ze souborů na DVD Hana Jabůrková.
Vlastivědnou revue začalo tehdejší Okresní vlastivědné muzeum Vsetín vydávat v roce 1998 jako nástupce muzejního Zpravodaje, který vycházel jednou ročně a nebyl určen pro širší okruh čtenářů. Obsahoval totiž odborné články vztahující se k činnosti muzea, ke sbírkám, k práci přírodovědců a podobně a byl určen pro historiky, etnografy či přírodovědce z jiných muzeí. „Nový časopis jsme tak chtěli více přiblížit veřejnosti a také jsme chtěli navázat na tradici uchovávání minulosti i obrazu přítomnosti ve věstníku Naše Valašsko z 30. let minulého století a v časopise Valašsko z 50. až 60. let,“ vysvětlila redaktorka.
Vlastivědná revue je plně financována z prostředků Muzea regionu Valašsko a je k dostání nejen v historických objektech muzea – na vsetínském zámku či v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, ale také ve vybraných knihkupectvích s regionální literaturou.
Eva Stejskalová
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.