neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Oblečení figurín je z období mezi světovými válkami
© Milan Turek



Vlastenenectví a tradice - to jsou priority členů Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé

LIBEREC: V letošním roce se Sdružení ve svých aktivitách zaměří na připomenutí 120 let výročí od úmrtí Karoliny Světlé, 50 let založení Sdružení a 100 let Podještědského muzea. Jarní výstava lidového odívání z Podještědí v liberecké knihovně zahajuje rok,v němž uspořádá Sdružení společně se spolkem Stopy v krajině a a lidovým souborem Horačkami Festival Karoliny Světlé, na podzim pak setkání členů Sdružení a koncert.

Autor článku: 
Milan Turek

Záměr vystavit podještědské lidové odívání vznikal několik let. Jednak měly součásti oděvů obyvatelky českodubského penzionu a jednak se chlubily kroji především členky pěveckého a tanečního souboru Horačky. Popisem hrdinek z románů a povídek Karoliny Světlé se nadchla Ivana Němečková, členka výboru Sdružení, která podle nich vytvořila patnáct panenek v odpovídajícím oblečení. Některé členky doma v šatníku či truhle opatrovaly části oděvů svých předků z doby meziválečné. Výbor uspořádal malou výstavu přímo ve Světlé pod Ještědem, podporu Sdružení poskytla také liberecká knihovna a díky úsilí řadě členek bylo možno výstavu uskutečnit i třeba došitím chybějících částí oděvů.

Komentované oděvy během slavnostní vernisáže představily členky souboru Horačky. Ztvárnění hrdinek v románech Světlé volila Ivana Němečková velice důkladně. Nejvýznamnější postavou je bezesporu Sylva, služka z Vesnického románu, jejíž mladistvost a přitom zkušenost ze života  je vyjádřena jednoduchým a praktický oblečením. Vedle ní je figurína Frantiny ve svatebním šatě, který ji znázorňuje před setkáním s ženichem Apolínem. Zajímavě jsou pojaty i ostatní figuríny Anežky, hraběnky Reginy, zemanky Daleny nebo i prostých děvčat z Podještědí jako byla Bórinka z Černé divizny, Anežka z Krejčíkovic Anežky,i Enefa či Karla z povídky Lesní panna.

Expozice dokládá, že lidé mimo centrum kraje žijí bohatým kulturním životem, jehož součástí jsou tradice. Škoda, že vernisáž nenavštívil žádný oficiální zástupce kraje a že výstava proběhla bez jakékoliv finanční podpory. Padesátiletá činnost Sdružení si zaslouží větší pozornost.

Sdružení mimo akce pro členy nabízí putování po stopách Karoliny Světlé, vydává Zpravodaj a jeho členové jsou významnými aktéry společenského života v Podještědí.

Výstava lidového odívání v Podještědí potrvá do 28. března a je mobilní, může být snadno instalována i v jiných kulturních institucích.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024