středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Logo
© Zdroj: https://www.facebook.com/youngfilmfestprague



Vítězné filmy 7. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Autor článku: 
Eva Müllerová/ika

CENA YOUNG FILM FEST 12+: PRASE
V celodenním programu Cena Young Film Fest v kategorii 12+ festival mladým divákům nabídl 7 krátkých filmů z celého světa, které otevíraly témata aktuální pro současnou mládež. Jako nejzajímavější film v této kategorii účastníci zvolili snímek Prase, který režíroval nizozemský tvůrce Jorn Leeuwerink.

V jeho příběhu jsme svědky elektrifikace zvířecí říše pomocí zásuvky – tedy nosu jednoho spícího prasátka – které se rychle zvrhne v nebetyčné plýtvání, kdy zvířata používají elektřinu zbytečně úplně na všechno. Když zdroje začnou docházet, nově vzniklé město okamžitě zachvátí chaos a totální kolaps. Připomíná vám to něco? Tragikomická absurdní bajka shrnuje složitost lidské civilizace a hravou formou popisuje jednu z příčin klimatické krize.


CENA YOUNG FILM FEST 15+: LÁSKA V DOBĚ BEZ LÁSKY
Mladou porotu ve věkové kategorii 15+ nejvíce zaujal krátkometrážní snímek Láska v době bez lásky režisérky Veronicy Nielsen. Vychází v něm z tvrzení sociologů, že v současné době je čím dál těžší se zamilovat. A že láska už není prožívána tak intenzivně. Vizuálně poeticky laděný dokumentární snímek předkládá reálné a nijak nepřibarvené
vzpomínky na období zamilovanosti různých mladých párů. Zamýšlí se, proč se z něčeho tak přirozeného stala taková vzácnost, ale především je poctou všem, kteří lásku stále intenzivně prožívají.

Pásmo promítaných filmů v této kategorii nabídlo například i snímek Irské sbohem režisérské dvojice Tom Berkeley a Ross White ověnčený mnoha cenami včetně Oscara pro Nejlepší krátký hraný film nebo český film režisérky Elišky Kerbachové Na konec spirály, v němž pomocí animované dokumentární reflexe drogové závislosti zachycuje otevřené zpovědi dvou bývalých uživatelů návykových látek.


ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ: FAIRPLAY
Zvláštní uznání v soutěžní kategorii pro mládež 15+ mladá porota udělila krátkometrážnímu filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. Tvůrce v něm představuje tři archetypální postavy současné společnosti, které ztrácejí kontrolu nad kompetitivní ruletou života - teenager hledající uznání, dělník připravený udělat cokoliv, aby dosáhl jackpotu a vyhořelý manažer snažící se sobě i okolí dokázat, že je stále naživu. Francouzský snímek je kousavou, podvratnou a zábavnou reflexí života v pozdním kapitalismu.


AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA: NEVŠEDNĚ, ODVÁŽNĚ, JINAK!
Součástí festivalu byl bohatý industry program, kterého se zúčastnili nejzajímavější zástupci současné audiovizuální výchovy. Jedním z témat byl i mezinárodní projekt pro děti předškolního věku Cinemini vytvořený podle unikátního holandsko-německého konceptu. Projekt na festivalu detailně představil zástupce z Německa Sebastian Rosenow z Deutsches Filminstitut & Filmmuseum (DE). Margreet Cornelius z The Eye Film Museum (NL) a Rianne van Laar z Filmhub Zuid (NL) pak společně přiblížily holandský koncept jako model dobré praxe. Ten podporuje audiovizuální výchovu po celé zemi a soustředí se jak na marketing, tak i na vybudování podporující sítě aktérů audiovizuální výchovy, navazujících distribučních kanálů filmů pro děti a mládež i jednoduchost vstupu pro učitele a další zájemce, a zdá se být nejlepším možným
modelem i pro naše teritorium.

Mezi dalšími zahraničními odborníky nechyběl filmový producent Stefan Lindén (SE) z legendárního SF Studios, režisér a kreativní ředitel produkční společnosti Bye Jane! – Wouter Keijzer (NL), Kristoffer Magnus Nohr Unstad (NO) z The Cultural Schoolbag Nordland nebo Daniel Lundquist (SE) z Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež BUFF v Malmö.

Kromě programu zaměřeného na audiovizuální výchovu festival nabídl i filmový program pro veřejnost všech věkových kategorií, součástí kterého byla například předpremiéra celovečerního loutkového filmu režiséra Filipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo, který získal prestižní cenu na největším festivalu animovaných filmů na světě v Annecy.

Filmový festival Young Film Fest se věnuje audiovizuální výchově a tématům, která jsou očima současné mládeže důležitá, a která rezonují i v těch, kteří jsou za hranicemi jejich věku. Organizátoři festivalu se tématu věnují dlouhodobě a mimo festival pořádají i další akce v průběhu roku. Více informací naleznete na kinokavalirka.cz.

Více informací o festivalu Young Film Fest je dostupných na webových stránkách festivalu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024