PRAHA: Co čeká knihovnu v roce 2024? Výběr z očekávání a plánů přináší tradiční novoroční souhrn. Praha vypsala výběrové řízení na post ředitelky/ředitele. Obhajovat svůj post se rozhodl i stávající ředitel Tomáš Řehák, kterému skončilo aktuální šestileté funkční období. Tomáš Řehák stojí v čele Městské knihovny v Praze (MKP) od roku 2002.
Rozumět médiím i technologiím
Také v roce 2024 budou knihovny plnit roli průvodců nástrahami a neklidnými vodami světa médií. Téma se v širší souvislosti objeví i v programu konference Do černého, která se zaměří na prohlubování (ne)důvěry mezi lidmi, v systém, instituce a demokracii. Konference se uskuteční 22. ledna 2024 v Ústřední knihovně. Více o programu na https://www.mlp.cz/cz/novinky/2615-do-cerneho-2024/.
Pokračovat bude knihovna v prozkoumávání technologií, které zásadním způsobem ovlivňují společnost. Jedná se zejména o virtuální realitu, která umožní převést služby a budovu Ústřední knihovny do prostředí, kde bude přístupná i těm, kteří by se do ní fyzicky podívat nemohli. Druhým cílem projektu podpořeného Fondy EHP je seznámit s technologií širokou veřejnost. Více o projektu na https://www.mlp.cz/vr.
Aktivně se knihovna věnuje i možnostem využití umělé inteligence, oblastí zájmu je například akvizice knih, psaní literárních textů nebo příprava programů pro veřejnost.
Knihovny v síti
Otevřením knihovny ve Velkém mlýně v červenci 2023 se síť poboček Městské knihovny v Praze rozrostla na číslo 46 plus dva bibliobusy. Zejména v okrajových částech Prahy své služby nabízejí místní knihovny zřizované příslušnou městskou částí. Dlouhodobou snahou je propojení knihoven do funkční sítě tzv. Metropolitní knihovny, která jednou umožní lidem využívat služby knihoven různých zřizovatelů (Praha a městské části).
Rok 2024 sice nepočítá s otevřením žádné nové pobočky MKP, ale hodně se toho bude dít v oblasti příprav. Pokračovat budou přípravné práce na projektu pobočky Černý Most (Praha 14), která by měla být umístěna v polyfunkčním domě na Černém Mostě. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.
Literárně-společenská zastavení
Spisovatel Franz Kafka zemřel před sto lety v červnu roku 1924. U připomínky Kafkova století nemůže knihovna chybět a dosah bude i mezinárodní díky spolupráci v rámci sítě UNESCO kreativních měst literatury. Součástí sítě je Praha součástí díky projektu Praha město literatury, který bude stát také za koordinací zapojení hlavního města do sítě ICORN (International Cities of Refuge Network). Jedná se o záchrannou síť měst, která nabízejí tvůrčí a životní azyl autorkám a autorům, jejichž svoboda je v jejich domovských zemích ohrožena. Podpis spolupráce Prahy a ICORN se předpokládá na jaře 2024.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.