PRAHA: Geisslers Hofcomoedianten zvou děti i jejich rodiče o víkendu 8.–10. listopadu do Divadla VILA Štvanice a jeho okolí na tradiční festival VILOmeniny. Ten nabídne kromě divadelního programu pro nejmenší i větší diváky také koncert kapely Žampion, chybět nebude ani výtvarná dílna, venkovní hřiště VILAmovánky a herna s hračkami od Utukutu. Letošní ročník vyzývá děti k záchraně světa, a to jak jinak než divadlem...
Program zahájí v pátek 8. listopadu odpoledne letošní novinka Geisslerů Alchymisti: Zlatodějný teatrolab. V interaktivní inscenaci pro děti od 10 let nahlédnete do pěti alchymistických laboratoří a spolu s průvodci z tajného řádu Rudolfa II. i jejich dávnými rádci budete hledat kámen mudrců pro dnešní svět.
Sobotní dopoledne pak bude patřit nejmenším dětem do tří let, které Filharmoniště seznámí s vážnou hudbou. Smyčcové duo Gadrew way zahraje skladby nejznámějších skladatelů jako Antonín Dvořák či W. A. Mozart.
Odpoledne spolu s Malým divadlem v Českých Budějovicích zaplaví svět i VILU gumové kačenky. Inscenace GAGA představuje nejmenším divákům od tří let fantastické osudy migrujících kachniček a hravou formou je seznamuje s vlivem člověka na životní prostředí. Diváci se společně s kachničkami setkávají s přirozenými obyvateli vodních ploch, ale i s plastem a dalšími odpady, které ohrožují jejich život.
Na sobotní večer si pro vás Kolektiv TMEL připravil premiéru. Pelech je sondou do hravého, imaginativního světa, kde každý obyvatel, objekt a nerost tvoří živoucí součást bohatého ekosystému. Město je svébytným tvorem a nachází se na planetě, která není o nic méně naživu než každý, kdo na ní přebývá. Toto představení pro diváky od sedmi let zahájí rovněž nedělní program, a to od 10 hodin dopoledne.
Po obědě naváže pohádka Rytíři od pravidelných hostů VILOmenin Toy Machine. V loutkové inscenaci volně inspirované legendou o svatém Jiří nebude chybět rytíř, drak ani krásná princezna. Děti od tří let zažijí spolu s hlavním hrdinou dobrodružství z dob, kdy ještě po zemi chodili draci a udatní rytíři bojovali o dámy svého srdce.
Program vyvrcholí koncertem skupiny Žampion. Herci z kladenského Divadla Lampion přivezou ty největší hity z představení minulých, současných i budoucích. Přijďte si zatančit na závěr nabitého víkendu!
A co kdyby si děti raději jen tak pohrály? Nevadí, venku je po celý víkend budou čekat VILOmeniny, hřiště plné úkolů, u kterých si budou moci pořádně zařádit. Nebo se v našem výtvarném stanu mohou pustit do vyrábění na míru tomu, co právě viděly v divadle. Uvnitř VILY pak bude k dispozici hernička, která bude díky prodejně Utukutu plná hraček, s nimiž se děti rozhodně nebudou nudit.
Kompletní program najdete na www.geisslers.cz.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce