středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Wikingský kostel v polské Karpači
© Jana Vančatová



Via Sacra je novodobou poutní cestou po jedinečných sakrálních památkách Euroregionu Nisa

TROJZEMÍ: Jsme zemí, která tradičně patří ke křesťanskému civilizačnímu okruhu. Naši minulost, morálku, etiku, ale i podobu krajiny formovalo křesťanství, které dnes ve velké většině vnímáme jako cosi archaického, takřka neaktuálního. Stavby související s křesťanstvím denně míjíme a považujeme je za něco samozřejmého, ať již jde o kostel v obci nebo kapličku v polích... Ale ony samozřejmé nejsou, jedná se o duchovní a historický odkaz našich předků.

Autor článku: 
Jana Vančatová

A právě tento odkaz si před dvanácti lety vytyčila jako své poslání novodobá poutní cesta Euroregionem Nisa, na pomezí České republiky, Německa a Polska, v tak zvaném Trojzemí. Založili ji Volker Dudeck ze Žitavy a Holm Grosse z Bischofswerdy. Ve dvou desítkách jejích zastavení můžeme obdivovat výjimečné kulturní a duchovní dědictví: poutní areály, kostely, kláštery a kaple, stejně jako unikátní oltáře, postní plátna či ekumenická centra.

Protože zakládajícími členy byla zejména významná duchovní centra v saské Horní Lužici, nepřekvapí, že nejhojněji byly donedávna zastoupeny právě saské sakrální památky: hrad a klášter v Ojvínu, cisterciácké ženské kláštery v Marienthalu (u Ostřice) a v Mariensternu  (u Panswchwitz-Kuckau), chrám sv. Petra a pokladnice v Budyšíně, Velké a Malé postní plátno v Žitavě, největší vesnický německý kostel v Cunewalde, sídlo evangelické jednoty bratské v Ochranově, unikátní deskové oltáře v kostele sv. Anny v Kamenci, svatý hrob, křížová cesta a evangelický kostel sv. Petra a Pavla ve Zhořelci.

Polská část novodobé poutní v současné době představuje pouze tři zastávky, které jsou však jedinečné: opatství v Křešově, unikátní wikingský roubený kostelík v krkonošské Karpači a barokní kostel sv. Kříže v Jelení Hoře.

Naopak česká větev Via Sacry se aktuálně rozrostla na osm členů a svým návštěvníků nabízí řadu, mnohdy neprávem, opomíjených duchovních památek. K původním zastávkám – kostelu Navštívení Panny Marie v Hejnicích, bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, kapli sv. Anny v Mnichově Hradišti a Johanitské komendě v Českém Dubu, nedávno přibyla Loretánská kaple v Rumburku a klášter v Broumově;  v roce letošním také poutní areál v Horní Polici a kostel Nalezení sv. Kříže s morovým sloupem z dílny Matyáše Brauna (a dalšími památkami) v Liberci.  

I přesto, že kostely bezesporu všichni známe a mnoho z nich jsme navštívili, jedná se o místa, která sloužila věřícím nejrůznějších vyznání nejen k bohoslužbám. V kostelech se lidé nejen modlili, ale i radovali z nově narozených, případně se loučili s těmi, kteří je předešli v cestě na věčnost. Zároveň se v kostele dozvídali nejrůznější aktuality z jejich okolí, např. ohlašováno zasnoubení a brzká svatba lidí, které dlouhodobě znali, nebo čtení pastýřských listů, kterými biskupové reagovali na světské události.

Kostely byly zároveň prostorem, kde se naši předci setkávali s uměleckými předměty, které však pro ně byly především připomínkou a zhmotněním jejich víry. Kostely byly vždy místy živými, bez kterých si své životy neuměli představit.

Vedle kostelů byla pochopitelně budována ještě další duchovní místa, která však nebyla určena prvotně aktuálním potřebám místních obyvatel, kláštery. Kláštery nebyly pouze náboženskými centry, ale fungovaly zároveň i jako místa, kde vznikala významná díla, ať již se jednalo např. o literární či hudební díla, nebo obrazy a sochy. Zároveň se jednalo o prostory, kde bylo poskytováno vzdělání, ale i přístřeší a zaopatření poutníkům a nemocným.

V komplexech klášterů nebyly tedy budovány pouze chrámy a kaple, ale také školy, špitály a prostory pro poutníky.

A s tímto pestrým duchovním dědictvím se novodobí poutníci, vydávající se po stopách Via Sacry, poutní cestě Euroregionem Nisa, mají možnost seznámit.  

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024