úterý
15. října 2024
svátek slaví Tereza



VI. mezinárodní bienále kresby Plzeň 2008 zná své vítěze

Cena Grand Prix – Marianne Wille Ogilvie, NěmeckoPLZEŇ: Bienále kresby je unikátní projekt, který se jako jediný v Evropě zabývá jednobarevnou kresbou. V letošním roce tento projekt zaštítili: Ministr kultury Mgr. Václav Jehlička, Česká komise pro UNESCO a International Association of Art – Europe.

V průběhu předcházejících ročníků se z Bienále kresby stal jeden z nejvýznamnějších mezinárodních kulturních projektů v České republice, na němž se každý rok prezentuje stále více autorů ze všech kontinentů.

Bienále kresby se setkává s velkým ohlasem české i zahraniční veřejnosti, k čemuž přispívají i četné putovní výstavy vyznamenaných prací v lichých ročnících /USA, Norsko, Itálie, Francie, Německo v roce 2007/. Letošní ročník obeslalo 429 autorů ze 43 zemí, kteří zaslali 1619 kreseb.

Vystaveno je 176 kreseb od 112 autorů. Jsou to výtvarníci z České republiky a dále z těchto zemí: Argentina, Austrálie, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irán, Irsko, Itálie, Izrael, Kanada, Kosovo, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Mauritius, Mexiko, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portoriko/USA/, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Spojené státy Americké, Velká Británie.

Mezinárodní porota zasedala ve dnech 1. - 3. července 2008 a pracovala v tomto složení: Prof. Werner Schaub, prezident IAA Europe, Německo Prof. Christine Midgley, Fine Art University of Northampton, Velká Británie Prof. Ak. mal. Jitka Svobodová, Akademie výtvarných umění, Praha, Česká republika PhDr. Jana Potužáková, výtvarná teoretička,Plzeň, Česká republika Prof. Jacek Szewczyk, rektor, Akademia Sztuk Pieknych we Wroclawiu, Polsko Doc. Stanislav Bubán,Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava, Slovensko István Madácsy, držitel Grand Prix Bienále kresby Plzeň 2006, Magyar Grafikmüvészek Sövetsége, Maďarsko.

Předsedou poroty byl zvolen Werner Schaub

Byly uděleny tyto ceny:

Grand Prix – Marianne Wille Ogilvie, Německo

Cena hejtmana Plzeňského kraje – Jiří Voves, Česká republika

Cena primátora města Plzně – Jacques Valot, Francie

Cena primátora města Plzně – Jacques Valot, Francie

Cena Unie výtvarných umělců České republiky – John Jones, Irsko Cena Magyar Grafikmüvészek Sövetsége – Jarek Grulkowski, Polsko Cena The International of Art Europe Regional Committee IAA/AIAP – Rastislav Podoba, Slovensko Cena studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni – Pawel Warchol, Polsko Short list /ocenění nejvyšší kvality/ byl udělen těmto autorům: Ursula Goeb, Německo, Dobroslava Broďáková-Urbanová, Česká republika, Lenka Zajícová, Česká republika, Stefan Berger, Švédsko, Bahadir Gokay, Turecko, Jaroslav Hamža, Česká republika, Rika Deryckere, Belgie,Jaroslav Jebavý, Česká republika, Dorota Szczepanowska, Polsko, Marcin Szymielewicz, Polsko, Zdeněk Tománek, Česká republika, Kate Seržáne, Lotyšsko, Péter Balász Kovácz, Maďarsko, Ruth Esserman, USA, Roswitha Josefine Pape, Německo, Manfred Riederer, Německo, Paul Manfred Kaestner, Německo.

V letošním roce se podmínky soutěže neměnily. Základním požadavkem účasti bylo předložení max. 5 kreseb, vytvořených v posledních 5 letech, jednobarevných a do formátu 70 x 100 cm.

K výstavě byl vydán katalog, ve kterém jsou zastoupeni všichni autoři, kteří byli vybráni mezinárodní porotou pro účast v expozici.

Skleněnou plastiku pro držitele Grand Prix vytvořil Akad.soch. Bohumil Eliáš, Cenu hejtmana Plzeňského kraje a Cenu primátora města Plzně vytvořil Akad. mal. Ludvík Kovář.

Expozice kreseb, vybraných pro Bienále, je v těchto plzeňských výstavních síních:

Západočeské muzeum v Plzni, Galerie Jiřího Trnky,  Univerzitní galerie

Bohatý doprovodný program nabídne mezinárodní konferenci a řadu tematických výstav, reflektujících kresbu:

11. září – 9. listopadu, Galerie města Plzně o.p.s., nám. Republiky: Adriena Šimotová: Hosté, Svatopluk Klimeš: Kresby světlem a ohněm,

30. září – 31. října, Galerie Evropského domu: Miloš Ševčík – Kresby

1. října – 14. listopadu, Výstavní síň Městského obvodu Plzeň – Doubravka: Miloš Franče – Kresby a grafiky,

7. října – 10. listopadu, Galerie Nad schody: Ústav umění a designu, Západočeská univerzita v Plzni: Kresby studentů,

8. října – 16. listopadu, Městský obvod Plzeň 2 -Slovany: ZUŠ Plzeň, Jagelonská a Galerie Paletka – Dětská kresba,

9. října, Západočeské muzeum v Plzni Mezinárodní konference – Významné projekty výtvarného umění v Evropě a ve světě

 

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024