Obec Tučín (450 obyvatel) ležící v Olomouckém kraji na Přerovsku získala zlatou stuhu za vítězství v soutěži Vesnice roku 2009. Cena, která souvisí s dvoumilionovým příspěvkem na rozvoj, jí byla předána na slavnostním vyhlášení v sobotu 12. září v Luhačovicích. Obec zaujala už v regionálním kole soutěže mimořádnou vyvážeností ve všech hodnotících kritériích.
V minulých ročnících regionálních kol soutěže získala Modrou stuhou za činnost mládeže a Fulínovu cenu za květinovou výzdobu.
Ocenění jsou mimo jiné důkazem toho, že se v obci daří společenskému životu. Jedním z hybatelů dění v obci je spolek s názvem Sešlost obecních nadšenců (Nadšenci).
V roce 2002 přišlo pár místních s nápadem obnovit kulturní dění v obci včetně starých tradic. Ujali se tehdy pořádání kácení máje. Pozvání na akci proběhlo trochu netradičně s průvodem masek po celé obci včetně doprovodu alegorických vozidel. Samotné kácení máje s bohatým programem a tombolou bylo zakončeno májovou veselicí. Výtěžek z akce věnovali Nadšenci obci na zakoupení skluzavky pro místní koupaliště. Ani skolená májka nepřišla nazmar a neprolétla komínem jako v dřívějších letech, ale nápady Nadšenců a šikovné ruce Martina Lukáše společně vytvořily další dětskou atrakci - houpačky.
Výčet akcí by mohl pokračovat, důležitější je však říci, že Nadšenci jsou lidé, kteří mají své povinnosti doma i v práci a problémy jako všichni ostatní, ale nijak to neubírá na jejich ochotě a snaze přispět společné věci, zachování tradic a kulturního dědictví obce.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.
ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.