ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Štětcem, tužkou i dlátem. Díla regionálních umělců ve sbírkách Muzea Těšínska, která se uskuteční v úterý 16. července v 17:00 v Historické budově v Českém Těšíně. Autorkou výstavy je historička Mgr. Lenka Nováková, Ph.D.
Barevnost, rozmanitost a pestrost Těšínského Slezska se často dostávala do hledáčku zájmů četných umělců. Z depozitářů Muzea Těšínska přinášíme výběr maleb, kreseb, grafik či plastik reprezentujících část z bohatého kulturního dědictví regionu. Jejich dnes již nežijící autoři se zde narodili, trvale nebo krátkodobě pobývali či jsou jinak spjati s touto oblastí. Výběr sbírek je různorodý, zahrnuje nejrůznější styly, techniky, ale i rozličnou uměleckou úroveň. Představíme vám díla akademicky vzdělaných autorů, ale i tvorbu samouků či nadšených dokumentátorů. Můžete se těšit na práce Idy Münzberg, Viléma Wünscheho, Rudolfa Żebroka, Gustawa Fierly, Valentina Držkovice, Ladislava Dryáka, Ondřeje Zogaty a mnohých dalších.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.