ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Pokojíčky a domečky pro panenky ze sbírek Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, která se uskuteční 12. března v 17:00 v Historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně. Kurátorkou výstavy je historička Muzea Těšínska Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D. Výstava potrvá do 30. června 2024.
Výstava představuje specifický a velice oblíbený typ hračky tradičně chápaný jako hračka pro děvčátka, jenž přetrval v moderním provedení do dnešních dnů. Nabízí výběr pokojíčků pro panenky s kompletním vybavením a drobné žánrové sestavy z období od konce 19. století do poloviny 20. století. Je doplněna o dobové vzorníky výrobců a ceníky firem. Výstava je pozoruhodná nejen z hlediska toho, jak a s čím si děti kdysi hrály, ale také ji ocení příznivci nábytkového umění a designu. Historické pokojíky totiž napodobují vybavení dobového interiéru. I přes značné zjednodušení jsou na konkrétních kusech nábytku patrné vývojové tendence jednotlivých historických slohů. Můžeme zaznamenat zdobnost historizujících stylů, typické prvky secese a moderny, elegantního funkcionalismu či poválečnou užitkovost. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírky soukromého Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou manželů Miroslavy a Jiřího Pecháčkových. Více informací zde https://www.muzeumct.cz/vystavy/14-pokojicky-a-domecky-pro-panenky.
Ve čtvrtek 14. března se uskuteční pod hlavičkou Klubu Muzea Těšínska workshop Kaligrafie – umění krasopisu s lektorkou Ewou Ryłko. V první, teoretické části se zájemci dozví, co to je pergamen, jak se vyráběl duběnkový inkoust, kdo to byl iluminátor a proč jedna kniha mohla stát tolik, kolik stál dům. V praktické části si vyzkouší různé druhy latinského písma. Připravena budou speciální pera, inkousty a předlohy, díky kterým účastníci workshopu poznají práci středověkého písaře na vlastní kůži.
Výstava potrvá do 30. 6. 2024
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.