ČR: UNESCO od svého vzniku v r. 1945 usiluje o udržení světového míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy, kultury, komunikace a výměny informací, a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. Je tak zárukou trvalé platnosti hodnot, na nichž je jakožto mezinárodní organizace založena - dnes ale vidíme, že tyto základní hodnoty je třeba odhodlaně hájit. Česká komise pro UNESCO proto plně podporuje nedávná prohlášení učiněná mj. u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku[1] [2] [3] a vítá udělení prestižní Mezinárodní ceny UNESCO za svobodu tisku / Guillermo Cano Prize Běloruské asociaci novinářů (BAJ)[4]. Česká komise dále vítá, že ČR byla jedním z iniciátorů návrhu tohoto ocenění. Česká komise rovněž oceňuje, že se ČR dlouhodobě věnuje podpoře svobody slova a tisku, a podporuje mj. její členství v Radě Mezinárodního programu pro rozvoj komunikace (IPDC) v rámci UNESCO v období 2021- 2025.
Současný konflikt se do značné míry odehrává též na poli informačním. Je zjevné, že neústupnost Ruska tváří v tvář tomu, že mezinárodní společenství jeho činy odsuzuje, je možná jen díky jeho účinné propagandě a izolaci vůči informačním tokům zvenčí. Šíření totalitních praktik je ale třeba se bránit tím, že budeme veřejně projevovat úctu pravdě a poukazovat na lživé výroky v jakékoli podobě.
Česká komise pro UNESCO se energicky vymezuje proti všem pokusům o šíření dezinformací a hodlá trvale přispívat ke kultivaci informačního prostředí – v souladu s dlouhodobými snahami UNESCO o svobodu médií[6] a kvalitní, fakty podložené zpravodajství[7].
[1] Prohlášení MZV ČR u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku (3. 5. 2022)
[2] Statement by Members of the Group of Friends on the Safety of Journalists (3. 5. 2022)
[3] Joint statement on the Safety of Journalists on the occasion of the World Press Freedom Day 2022 (3. 5. 2022)
[4] Belarusian Association of Journalists awarded the UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize 2022 (26. 4. 2022)
[5] Ukraine: UNESCO working for truth and life-saving information (18.3.2022)
[6] UNESCO (2021) World Trends in Freedom of Expression and Media Development
[7] UNESCO (2018) Journalism, fake news & disinformation: handbook for journalism education and training
ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.
KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.
PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ