PRAHA: Originální výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady, představuje největší archeologický objev světa. Návštěvníci nahlédnou díky jedinečné interaktivní expozici do starověkého Egypta, a prožijí dobrodružství odhalení Tutanchamonovy hrobky a jeho zlatého pokladu.
Více než 1000 artefaktů dá návštěvníkům představu o velikosti a nevyčíslitelné hodnotě faraonova zlatého pokladu. Přiblíží jim také historickou epochu, ve které panovník žil. Dokonalé kopie a přesné uspořádání Tutanchamonovy hrobky v nálezovém stavu umožní divákům autentický zážitek a navodí pocit, jaký měl objevitel hrobky, když zjistil, jak převratný objev se mu právě podařil.
Hlavní expozice je koncipována přesně tak, jak byla hrobka v roce 1922 odhalena – všechny posvátné předměty, sošky, šperky i sarkofágy leží na stejných místech, jako byly kdysi nalezeny. Návštěvníci budou mít možnost vidět víc než 1000 nádherných předmětů včetně světoznámé zlaté posmrtné masky Tutanchamona a jeho ohromného zlatého sarkofágu.
„Vidím úžasné věci!“ vykřikl před 102 roky Howard Carter, když poprvé nahlédl do Tutanchamonovy hrobky. A přesně tento úžas zažijí i návštěvníci výstavy.
Expozici pečlivě připravoval mezinárodní tým vědců, archeologů, umělců i řemeslníků. Výsledkem jejich spolupráce je dokonalý obraz starověké civilizace a jejího vládce. Výstava je doplněna imerzivní a rozšířenou realitou, která návštěvníkům přinese ještě autentičtější, doslova pohlcující zážitek.
„Je to jedna z nejkrásnějších výstav na světě. Zažijete nádheru a také dokonalé řemeslné zpracování všech předmětů z faraonova pokladu. Stále nás fascinuje neuvěřitelně spletitý kulturně náboženský odkaz, který světu tento mladičký faraon přinesl. Některá jeho tajemství zůstávají i po tisících letech neodhalena. Aby mohl každý pocítit sílu tohoto mystéria na vlastní kůži, připravili jsme pro návštěvníky rozšířenou realitu, díky které se v imerzivní části výstavy doslova ocitnete uvnitř starobylé hrobky,“ vysvětluje jedinečnost velkolepé výstavy Květa Havelková, tisková mluvčí pořadatele společnosti JVS trade group.
Česká expozice z egyptologických sbírek Národního muzea
V samostatné galerii budou v rámci výstavy prezentovány také úspěchy českých archeologů a exponáty ze sbírek Národního muzea. V této expozici budou návštěvníci obdivovat originální starověkou egyptskou rakev a další exponáty staré přes 3000 let.
Audio průvodce i Dětská stezka
Součástí výstavy je audio průvodce, který návštěvníkům popisuje dobrodružství objevení Tutanchamonovy hrobky a detailně popisuje i jednotlivé exponáty. Pro nejmenší návštěvníky je připravena zábavná Dětská stezka, která jim pomůže pochopit život mladičkého faraona v dávném starověku.
Výstava je otevřena každý den od 9 do 19 hod, o víkendech od 9:30 do 19 hod.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz