neděle
14. července 2024
svátek slaví Karolína
Ilustrační foto
© Zdroj: NPÚ



Velká hradozámecká inventura NPÚ

<p>ČR: Jak vypadají depozitáře hradů a zámků, co ukrývají, jak se o jejich poklady kasteláni starají a jak s nimi pracují, uvidí návštěvníci hradů a zámků díky další vlně speciálních akcí pořádaných v souvislosti s projektem Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura.</p> <p>Exkluzivní prohlídky připravuji památky s nejbohatšími sbírkami.</p> <p>Depozitáře neboli speciální místnosti či budovy, kde je uchováváno cenné historické vybavení hradů a zámků, otvírají své dveře návštěvníkům jen výjimečně. Jejich účelem je ochránit sbírkové předměty, zabezpečit je před škodlivými vlivy světla, klimatu, biologických činitelů i lidských neřestí, a proto jsou většinu času liduprázdné. Výjimku představují samozřejmě kasteláni, správci depozitářů a další pracovníci památek, ani oni však do depozitářů nevstupují častěji, než je nezbytně nutné. „Letos v září ale uděláme výjimku, a to díky projektu Po stopách šlechtických rodů, Velká hradozámecká inventura. Ten po celý rok umožňuje nahlédnout pod pokličku činnosti kastelánů Národního památkového ústavu a poznat principy fungování památek a jejich zákulisí. Návštěvníci se tak budou moci při speciálních prohlídkách podívat do vybraných depozitářů a dozvědět se, jak kasteláni připravují prohlídkové trasy nebo co obnáší příprava nové expozice,“ vysvětluje Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.<br /> Vybavení, tedy mobiliární fondy hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu, tvoří přes milion předmětů z různých časových období – obrazů, soch, nábytku, světel, oděvů, zbraní a každodenních potřeb našich předků těžko vyčíslitelné historické, kulturní a umělecké hodnoty. Veřejnost se s těmito předměty setkává na prohlídkových trasách hradů a zámků, nyní však bude moci poznat i zákulisní prostory, v nichž získávají starožitnosti jinou tvář. </p> <p>Více v příloze</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024