pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta



Vědecká konference: Češi v Bulharsku

PRAHA: Základním tématem mezinárodní vědecké konference,

která se koná 6. a 7. října v pražském hotelu Olympik je

Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození.

 

Referáty přednese více než dvacet přihlášených účastníků z Bulharska a České republiky, jednotlivá zasedání a diskuse začínají v 09:00 a ve 14:00.

 

Jedním z cílů konference je vyjádřit obdiv k činnosti značné skupiny českých intelektuálů, kulturních pracovníků a podnikatelů, kteří se po osvobození Bulharska v roce 1878 vydali do země k "bratrům Slovanům", aby jim pomohli vytvořit novou státní administrativu a vybudovat do té doby nerozvinutý místní průmysl.

Dalším cílem konference je představit široké české veřejnosti přínos českých odborníků v oblasti vzdělání, vědy, umění, kultury a průmyslu, jejichž jména se zařadila mezi zakladatele moderního bulharského státu.

Pro zajímavost vzpomeňme jen několika jmen: prvním ministrem školství obnoveného Bulharska se stal profesor dějepisu a první novodobý bulharský historiograf Konstantin Jireček, zakladateli bulharské archeologie byli bratří Hermenegild a Karel Škorpilovi, moderní pivovarnictví v Bulharsku rozkvetlo zásluhou bratří Jiřího a Bohdana Proškových.

 Jan (Ivan) Václav Mrkvička založil v Sofii Státní kreslířskou školu, na jejímž základě vznikla pozdější umělecká akademie. Vedle něj působil i Jaroslav Věšín, který maloval zejména vojenské a venkovské výjevy (viz obrázek). Jaroslav Věšín: Koně, 1898

Na výtvarné podobě prvního státního znaku Bulharska, bankovek či známek se podílel Alfons Mucha.

Jedním z prvních režisérů a dramaturgů nově otevřeného Národního divadla v Sofii se stal Josef Šmaha.

Pro mnoho českých hudebníků, učitelů a univerzitních profesorů, kteří milovali Bulharsko, se nově zrozený stát stal druhým domovem.

Kontakt pro zájemce o účast: Bulharský kulturní institut

e-mail: bki@bki.cz  

tel.: 603 103 928

 

UMA

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024