pátek
10. ledna 2025
svátek slaví Břetislav
Eva Leimbergerová, Zbigniew Kalina, Tereza Nekudová, Ondřej Volejník hrají bytové divadlo.
© Foto: MANA



Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

PRAHA: Pech pod střechou a Požár v suterénu. To jsou dvě nové brilantní komedie, které v premiéře nabízí Vršovické divadlo MANA. Evokují atmosféru bytových divadel, takže se hrají v netradičních prostorách divadelní budovy, jako je třeba podkroví nebo suterén. Vtipné a svižné komedie od renomovaného dramatika Pavla Kohouta roztáčí kolotoč zábavných nedorozumění, ze kterých někdy zamrazí. Představení pro vršovickou scénu nastudoval režisér Josef Kačmarčík, v hlavních rolích září herečka Eva Leimbergerová a Zbigniew Kalina. Dále se divákům představí Ondřej Volejník, Tereza Nekudová a Václav Hanzl. Obě aktovky se hrají v jeden večer a publikum se bude přesunovat mezi jednotlivými dějišti. Premiéra bude 23. února 2024, nejbližší reprízy se pak uskuteční 4. a 26. března.

23.02.2024
Autor článku: 
Jana Bryndová

„Komedie spojuje stejné téma – intimní prostor dvou lidí je narušen zásahem mocenské entity zvenčí. To vytváří řadu komediálních až absurdních situací, založených na četných nedorozuměních. Kohoutovy aktovky ze 70. let patří k proudu absurdního divadla. To do českého kontextu přinesl především Kohoutův přítel Václav Havel, pro něhož bylo absurdní divadlo po celý jeho život bytostným sebevyjádřením,“ říká dramaturgyně divadla Věra Mašková a dodává: „Autenticita prostředí navozuje zcela jiný druh zážitku, než je běžná divadelní produkce. Mizí totiž takzvaná čtvrtá stěna, diváci jsou od herců doslova pár centimetrů, stávají se tak bezprostředními účastníky.“ 

To potvrzuje i herečka Eva Leimbergerová: „Těším se na absolutní blízkost s diváky a tedy i jiné herecké, výrazové prostředky než člověk využívá v klasickém kukátkovém divadle a na velkých scénách. Diváci navíc ocení a pobaví se texty Pavla Kohouta, které jsou podle mého názoru výjimečné - výjimečně skvělé. A těšit se můžou na netradiční prostory divadla MANA, ve kterých se budou aktovky odehrávat.“

 

Kdo založil požár během svatební noci a kdo přišel na návštěvu?

Co se stane, když u vás během svatební noci začne hořet, přijedou hasiči a zároveň zařehtá úřední šiml? Kdo zapálil oheň, co shořelo a může za všechno opravdu jen kachna? Novomanželé, svatební noc, romantika a hasičský sbor. To je téma bláznivé komedie nazvané Požár v suterénu. Děj se odehrává v jednom skutečném sklepě, který je zařízený jako skromný příbytek novomanželů, a požár spolu s hasičským sborem zkomplikují mladému páru svatební noc. 

 

Pech pod střechou s malířem a jeho vysněnou láskou

Ve druhé komedii Pech pod střechou nahlédnou diváci do podkrovního uměleckého ateliéru, kam si nesmělý malíř pozve dámu svého srdce. „Jde vlastně o podkrovní zkušebnu ve věži, protože hlavní hrdina je malíř. Netuší, že další návštěvník přijde bez pozvání, zato s ideou všeobecného dobra, které mu velí nabourat se někomu do soukromí a snažit se ho spasit, bez ohledu na to, zda o to dotyčný stojí,“ líčí Mašková.

Do podkroví je podle Věry Maškové přístup pouze po točitém schodišti. „Kapacita hlediště je omezená, proto je třeba včasná rezervace,“ upozorňuje Mašková. Představení je určeno pro 25 diváků, kteří si budou moct sednout kamkoli a na cokoli, co není součástí hracího prostoru. Představení není vhodné pro osoby se sníženou pohyblivostí.

 

www.vrsovickedivadlo.cz

 

Víte, že…

…aktovka Pech pod střechou byla napsána v roce 1972, Požár v suterénu v roce 1973? To už byl dramatik Pavel Kohout, který se velice angažoval v procesu nazvaném Pražské jaro, označen jako nepřítel tehdejšího režimu a jeho dílo nesmělo být v Československu uváděno. Na česká jeviště se tyto aktovky sporadicky dostávají až v 90. letech, nikoli však dohromady, ale každá zvlášť. 

…bytové divadlo bývá často ztotožňováno s divadelními představeními pořádanými v soukromých bytech v období normalizace v prostředí disentu? K nejznámějším patřilo bytové divadlo Vlasty Chramostové, kdy měla tato herečka po podpisu Charty 77 zakázáno veřejně vystupovat. Divadlo se hrálo v jejím bytě a v bytech jejích přátel.

…bytová divadla byla ale kdysi i součástí aristokratické kultury v 17. a 18. století? V 19. století se pak tato praxe přenáší do měšťanských domů, a to nejen jako kratochvíle, ale i jako jeden z projevů národního obrození. Ve všech případech se však jednalo o produkce amatérské.

...na repertoáru divadla MANA je i hra To nemyslíš vážně, Pavlíčku inspirovaná životem mimořádného českého dramatika Pavla Kohouta? „Potěšitelné je, že na inscenaci velice dobře reagují mladí lidé, pro které je vše, co se tam odehrává, historií a často dost vzdálenou. Cirkusová atmosféra, množství klaunských gagů a výtvarných obrazů je koktejl, který ve vyprávění o časech nelehkých úplně nečekáte a pro většinu diváků je tak tohle představení příjemným překvapením,“ hodnotí dramaturgyně divadla Věra Mašková.

…ke konci divadelní sezóny divadlo MANA začíná zkoušet novou hru Marka Epsteina Lajf? Tu uvede ve světové premiéře. Jednu z hlavních rolí bude hrát Martin Dejdar. Divadlo Mana pokračuje také v projektu pro Čapkovu vilu nazvaný Čaj o páté u Čapků.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025