ČR: Nejen témata spojená s válkou na Ukrajině, ale také volby, různé způsoby zpracování hub nebo nová řada seriálu Stranger Things zajímaly v letošním roce české uživatele Vyhledávání Google nejvíce. Zájem vzbudily i události jako pád Sberbank nebo spuštění streamovací služby HBO Max v Česku. Lidé se loučili se zpěvačkou Hanou Zagorovou a ptali se, jak pomoci Ukrajině. Google letos opět zveřejnil žebříček fenoménů, událostí a osobností, o které se Češi zajímali v uplynulém roce nejvíce.
Na předních příčkách seznamu výrazů, jejichž objem vyhledávání letos nejvíce vzrostl oproti předchozímu roku, se objevují témata spojená s válkou na Ukrajině, komunální a senátní volby, síť čerpacích stanic nabízející nejlevnější ceny benzínu Tank Ono nebo insolvence banky Sberbank. Do žebříčku TOP 10 se letos probojovala i česká reality show Survivor a seriál Devadesátky.
Trendy roku 2022
Ukrajina
Volby
Putin
Sberbank
Tank Ono
Stranger Things
Survivor
HBO Max
Wordle
Devadesátky
Češky a Češi roku 2022
Danuše Nerudová
Jana Michailidu
Daniela Písařovicová
Jiří Procházka
Michal Redl
Agáta Hanychová
Shopaholicadel
Saskia Burešová
Vojta Drahokoupil
Lela Ceterová
Žebříček nejvyhledávanějších Čechů letos ovládla prezidentská kandidátka a bývalá rektorka Masarykovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Češi její jméno nejvíce vyhledávali právě v souvislosti s jejím zapojením do boje o prezidentské křeslo. Druhé místo obsadila Pirátka a členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu, která se počátkem roku zviditelnila svými kontroverzními výroky. Další z vyhledávaných osobností byl úspěšný MMA bojovník Jiří Procházka, který se letos stal historicky prvním českým šampionem UFC.
Loučení s Hanou Zagorovou i královnou Alžbětou II.
V letošním roce Češi nejčastěji vzpomínali na zesnulou zpěvačku Hanu Zagorovou, americkou herečku Anne Heche, která zemřela při tragické nehodě, a (nejen) legendárního číšníka z filmu Vrchní, prchni! herce Josefa Abrháma. Češi spolu se zbytkem světa také oplakávali nejdéle vládnoucí královnu Velké Británie Alžbětu II., jejíž šedesát let trvající éra panování se letos završila.
Z událostí roku 2022 Čechy nejvíce zasáhly tragické události na Ukrajině. Zájem vzbudil i jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun poskytnutý Ministerstvem práce a sociálních věcí, ale také virus opičích neštovic šířící se v polovině roku napříč světem. Svou slávu si užil i internetový vtip o připojení ruského města Kaliningrad pod historickým jménem Královec k České republice, a obsadil tak pátou příčku žebříčku událostí.
Události roku 2022
Ukrajina
Volby
Příspěvek 5000
Opičí neštovice
Královec
Imagine Dragons Praha
Cena nafty
Vémola vs. Marpo
České Švýcarsko
Kazachstán
Smutná loučení
Hana Zagorová
Anne Heche
Josef Abrhám
Královna Alžběta II.
Josef Somr
Ivana Trumpová
Technoblade
Nela Moravcová
Radim Uzel
Madeleine Albright
Na co jsme se v roce 2022 nejčastěji ptali?
Žebříček „Jak“ poznamenala doznívající pandemie a Češi se tak ptali na to, jak dlouho trvá karanténa. Dokonce čtyři z deseti nejvyhledávanějších pojmů žebříčku byly spojené s koronavirem. Otázka „Jak pomoci Ukrajině?“ obsadila třetí příčku a naplno ukázala solidaritu Čechů s válkou zmítanou Ukrajinou.
Před informacemi z války utíkali Češi do světa seriálů a televizních show. Diváky zaujaly reality show Survivor, Like House 3, Love Island a Peče celá země. Bodovaly ale také pořady inspirované českou historií. Devadesátky popisující nejslavnější kriminální případy divokých devadesátých let v Česku, závěrečný díl pětidílné série Marie Terezie o životě habsburské císařovny (oba z produkce České televize) a velkofilm Jan Žižka o nikdy neporaženém vojevůdci.
„Jak“ roku 2022
Jak dlouho trvá karanténa?
Jak zamrazit houby?
Jak pomoci Ukrajině?
Jak volit?
Jak dlouho platí očkování?
Jak dlouho platí PCR test?
Jak dlouho trvá omikron?
Jak poslat balík přes balíkovnu?
Jak žádat o příspěvek 5000?
Jak na octomilky?
České filmy a pořady
Survivor
Devadesátky
Marie Terezie
Jan Žižka
Like House 3
Zoo
Love Island
Vyšehrad
Peče celá země
Špunti na vodě
Češi si letos chtěli dopřát sladké a houby
Pokud jde o vaření, v kurzu byly letos hlavně sladké recepty. Konkrétně si pak Češi chtěli nejčastěji připravit bublaninu a palačinky. Zájem českých domácností směřoval také k houbám. Lidé vyhledávali informace o tom, kde právě rostou, ale také, jak je zamrazit, zpracovat, usušit, naložit nebo zavařit.
Recepty
Bublanina
Palačinky
Smaženice
Houbová omáčka
Langoše
Jidáše
Kvašáky
Dýňová polévka
Rajčatový protlak
Mleté maso
Houby
Jak zamrazit houby?
Sušička na houby
Jak sušit houby?
Jak zavařit houby?
Houby do mrazáku
Houby na kyselo
Jak zpracovat houby?
CHMI houby (pozn. web ČHMÚ, pravděpodobnost růstu hub)
Kde rostou houby 2022?
Nakládané houby
Žebříček globálních výsledků vyhledávání naleznete zde: yearinsearch.google/trends
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.