pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



V Trutnově začali stavět

Virtuální maketa Městkého divadla TrutnovTRUTNOV: Dne 7. října byly poklepem na základní kámen zahájeny práce na  vybudování společenského centra a divadla. Za několik posledních desítek let nejvýznamnější trutnovská stavba vyrůstá v prostoru bývalého autobusového nádraží. Měla by stát 480 milionů korun a s jejím dokončením se počítá v  roce 2010. 

 

Národní dům nestačí

Původní divadelní a společenský sál v budově Na Nivách vyhořel již v roce 1958 a od těch dob slouží pro kulturní akce více než stoletý Národní dům. Ten však i přes všechny provedené vnitřní i vnější úpravy neodpovídá ani kvalitou hlediště ani svými prostorovými a technickými možnostmi dnešním potřebám na pořádání divadelních představení, koncertů a jiných programů. Celá osmdesátá léta se na místní radnici diskutovalo, jak tuto situaci změnit. V roce 1980 byla zpracována nikdy nezrealizovaná studie, po roce 1989 se přemýšlelo o rekonstrukci některého ze stávajících zařízení. Až studie Koncepce výstavby a reknstrukce kulturních zařízení města Trutnova z roku 2002, prokázala, že situaci nevyřeší pouhá rekonstrukce některého ze stávajících zařízení.  Sociologický průzkum, který radnice zadala odborné firmě, při němž byli lidé tázáni na oblast kulturního vyžití, navíc prokázal, že více než polovina občanů Trutnova souhlasí s tím, aby se ve městě vybudovalo nové divadlo.

Stavba vskutku kolosální

Projekt společenského centra je konstruován velkoryse a s přihlédnutím ke specifiku aktivit, které tady bude možné provozovat. Hlavní sál půjde uzpůsobit pro klasické divadlo, konference či plesy. Kromě kukátkové scény pro 390 diváků umožňuje budova vytvořit divadelní arénu pro 589 diváků. Při přeměně na plesový sál bude mít kapacitu 522 míst, na koncerty 640. Prostory v prvním patře mohou tvořit šest kluboven, které se dle potřeby propojí, až nakonec vytvoří jeden velký sál. Ve druhém patře budou dvě velké zkušebny, třetí patro zaberou kanceláře a technické zázemí. Předpokládá se, že nová budova bude žít denně, po celý týden. K různým aktivitám ji využijí spolky, neziskové či mládežnické organizace a školy. Poslouží k zasedání zastupitelstva, k setkání politických stran, konferencím a sympoziím komerčních subjektů, odborů či profesních sdružení. Kulturní stánek, vyrůstající na náměstí Republiky, nebude sloužit jen Trutnovákům, ale jistě jej rádi navštíví i lidé z celého okolního regionu a Krkonoš. K příjemnému posezení snad přilákají dvě kavárny, pod budovou vznikne podzemní parkoviště pro 81 aut (z toho 6 pro tělesně postižené) a veřejné WC. O možném provozovateli společenského centra není zatím rozhodnuto a rovněž se dolaďují detaily spojené s jeho činností.

Bočný pohled na budovuFinance z EU doplní úvěr a veřejná sbírka

Myšlenka vybudovat divadlo, patřící k hlavním cílům „Strategického plánu rozvoje města Trutnov v oblasti kultury“, se začala naplňovat v roku 2003 a to vyhlášením anonymní architektonické soutěže. Autorem vítězného projektu na víceúčelové kulturní zařízení je architekt Patrik Vopálecký a realizátorem stavby je trutnovská stavební společnost BAK. Mnohamilionovou investici pokryje město Trutnov z několika zdrojů: v první řadě je to dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši zhruba 190 mil. Kč, dále to budou úvěrové prostředky, vlastní prostředky města a také výtěžek z veřejné sbírky.

 

Na několik skutečností, spojených s realizací nového kulturního stánku, jsme se zeptali Ing. Miroslava France, vedoucího Odboru rozvoje města a územního plánování MÚ Trutnov:

Jakou má sbírka formu a jak na ni veřejnost reaguje?

Veřejná sbírka na „Společenské centrum Trutnovska“ byla zahájena 1. dubna 2008 a potrvá do 31. 12. 2010. Občané můžou přispět v hotovosti do pokladničky umístěné ve vestibulu MÚ, převodem či vkladem na účet u KB, a ve fázi jednání jsou i další možné formy vkladu do této veřejné sbírky. Jména nejvýznamnějších dárců budou trvale uvedena na prosklených vstupech do budovy. O množství dárců a momentálním výtěžku nejsem bohužel blíž informován.

V jaké fázi je harmonogram prací?

Položili jsme základní kámen a proběhly různé přípravné práce, nutné demolice a archeologický průzkum. Nyní jednáme o umístění kamery tak, aby bylo možné on-line sledovat posuny ve stavební činnosti. Odkaz na video bude umístěn na webových stránkách města. (Pozn. redakce: videoweb byl spuštěn 16. 10. a průběh stavby můžete sledovat zde.)

Investorem je město Trutnov. Kde sežene dalších 300 mil., které jsou ještě potřeba? Zbývající finanční prostředky budou zabezpečeny úvěrem. Schválilo to Zastupitelstvo města na svém jednání 20. října 2008.

Děkuji za odpovědi.

 

Mária Uhrinová

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024