čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Altán Gloriet
© Foto: Michal Louč



V soutěži MÁME VYBRÁNO vyhrál poděbradský Gloriet

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Autor článku: 
Aleš Kozák/ika

Dobrá sbírka má příběh a poslání. Stojí za ní lidé, kteří věří, že to, co dělají, dává smysl. A pak ten pocit okolo sebe šíří. Taková kombinace vystřelila na přední pozice finalisty soutěže MÁME VYBRÁNO. Výsledky vyhlásil pořádající Institut pro památky a kulturu 15. září v prostorách barokního refektáře dominikánského kláštera v Praze.

Hlasování veřejnosti bylo letos poprvé rozdělené do dvou kol, z 289 sbírek postoupilo 14 krajských finalistů. Ti pak během letních prázdnin usilovali o přízeň tisíců hlasujících. Nejvíce bodovala obnova kulturní památky altánu Gloriet v Poděbradech, na druhé pozici se umístila rekonstrukce rodného domu válečného hrdiny Jana Kubiše a třetí místo obsadila oprava varhan v kostele sv. Jiří v Markvarticích. Mezi 14 krajských finalistů putuje částka 100 tisíc korun, rozdělena bude podle počtu hlasů pro jednotlivé sbírky.

„Sbírkám pomáhá už jenom to, že se o nich mluví – a veřejné sbírky jsou v České republice stále velké téma. Lidé rádi přispívají na projekty, se kterými se umí ztotožnit, neboť mají pocit, že právě tam jejich peníze dokážou pomáhat. Finančně nejúspěšnější sbírka dokázala nashromáždit téměř osm milionů korun,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Čestné uznání obdržela Agentura pro rozvoj Broumovska, z.s. za dlouhodobý přístup a různorodost při financování záchrany kláštera a okolních památek a POST BELLUM, o.p.s. za crowdfundingovou kampaň na novou aplikaci Paměť národa pro 21. století.

Soutěž MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu od roku 2012. Institut současně provozuje portál PROPAMÁTKY, vydává stejnojmenný časopis a zajišťuje konference se zaměřením na naše kulturní dědictví.

Kompletní výsledky soutěže přiloženy.

www.instituteu.cz
www.propamatky.info

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024