ČR: V termínu 12.–15. října se uskuteční již dvanáctý ročník největší dobrovolnické akce pro děti a mládež v ČR – 72 hodin. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se konají po celé České republice. Při akci se setkávají malí a mladí dobrovolníci s chutí pomáhat lidem, vylepšit si blízké či vzdálenější okolí nebo pomoci své obci, svému městu.
Akce i letos spojí tisíce mladých lidí a ukáže jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho! Přesvědčí je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučí je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Nabídne dětem unikátní zkušenost sociální zodpovědnosti, vícefaktorové pouto ke svému okolí či přírodě, poznání altruismu. Účast na dobrovolnických činnostech dokáže vzbudit u dětí někdy tolik potřebný soucit s druhými – stejně jako nezištnost.
Loňský ročník akce opět ukázal, že dobrovolnictví v Česku má velkou tradici. Do zhruba 500 projektů se pustilo téměř 25 000 mladých lidí. V předchozích jedenácti letech dobrovolníci po celé ČR uspořádali na 5500 projektů s více než 155 000 zapojených dobrovolníků.
Tento rok proběhne akce 72 hodin 12.–15. října. Letošní ročník akce jsme se rozhodli věnovat ochraně tzv. druhotných opylovačů, mezi které patří i divoké včely-samotářky. Proto jich najdete na projektových tričkách tolik…
Odborníci mají pravdu, když říkají: „Kolik je dobrovolníků, tolik je motivů k dobrovolnické činnosti…“
Jakub Hubinger, Plavsko:
„Vedu u nás oddíl mladých hasičů, do dobrovolnického projektu se zapojujeme opět. Kde jinde začínat s dobrovolnou pomoci než u dětí…“
Gréta Pelzová, Ostrava:
„V pomoci je dobrá síla. Mívala jsem problémy, začala jsem investovat čas do aktivit, které nejsou pomíjivé. Dobrovolnictví je jednou z těch aktivit, jejichž efekt je dlouhotrvající. Dobrovolničení mi ukázalo, že nejsem jediná, která má problém. Baví mě pomáhat lidem, protože zároveň pomáhám i sobě.“
Kateřina Landová, Praha:
„Pohladit si své nesobecké ego. Bez toho už ani není člověk člověkem. Pokud to motivuje okolí, jedině dobře.“
Kristýna Petrová, Mimoň:
„Motivací pro mou dobrovolnickou práci je více. Ale tou nejdůležitější je asi dobrý pocit z toho, že jsem mohla pomoci. Že jsem mohla udělat někomu radost, vykouzlit úsměv na tváři, a tím pádem se můžu usmívat i já…“
Lenka Sakařová, Olomouc:
„Možná tím vracím něco, co kdysi někdo dal mně… A trošku sobecky si přeji, aby stejně jednou uvažovaly i děti, které prošly – procházejí naším pionýrským oddílem.“
Lenka Volfová, Praha:
„Těch motivací je hned několik. Od dobrého pocitu až po možnost inspirovat druhé. Impulzem, proč pokračovat, jsou většinou maličkosti. A právě pomoc beru jako jednu z těch maličkostí, co dokážou vykouzlit úsměv na tváři.“
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.