čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Studio 22_ fotografka Gabriela Homolová, autorka projektu Portréty
© Archiv pořadateleV Plzni se otevírá nová galerie a fotoateliér STUDIO 22

PLZEŇ: Stylistka Dita Bezděková a psychoterapeutka Helena Skořepová otevírají v Plzni v Prokopově ulici 21 nový prostor pro kulturu a umění. STUDIO 22 bude hostit výstavy, moderovaná setkání se zajímavými lidmi či koncerty. Zahajovací akcí byly 24. 11. Vánoce nanečisto, do 14. 1. 2024 jsou zde vystaveny Portréty z projektu „40krát 40 plus“ fotografky Gabriely Homolové. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na talkshow Pavla Horvátha nebo na setkání s hrabětem Františkem Kinským.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Na začátku byl náš společný instagramový profil ‚Dita a Helča vedou řeči‘, zaměřený na životní styl a vnitřní pohodu. Pořádaly jsme také vánoční charitativní akce a stále víc nám chyběl vhodný prostor. Po dlouhém hledání se nám podařilo objevit toto krásné místo v centru Plzně. Věříme, že si lidé do STUDIA 22 najdou cestu a bude se jim tu líbit,“ řekla Dita Bezděková.

První akcí ve STUDIU 22 byly 24. 11. Vánoce nanečisto, večer s módou a hudbou, na kterém vystoupili členové plzeňského Pěveckého sboru Andílci pod vedením Jany Marie Kateřiny Korbelové. Večerem provázela moderátorka Lucie Křížková a diváci zhlédli i přehlídku kolekcí návrhářek Heleny Bedrnové, Venduly Zeithamel Šulanové, Svatebního salonu Blovice nebo Fashion Island.

V prostoru STUDIO 22 je do 14. 1. 2024 k vidění i první část výstavy Portréty plzeňské fotografky Gabriely Homolové. Ta ve svém projektu „40 krát 40 plus“ oslovila 40 žen, kterým je více než 40 let. Ve STUDIU 22 je aktuálně vystaveno 22 portrétů. „Mnoho žen kvůli každodennímu shonu, péči o děti a své blízké i budování kariéry, v době, kdy oslavují čtyřicáté narozeniny, zjistí, že pro sebe už roky nic neudělaly. Často právě je najdeme schované za fotoaparátem při různých rodinných oslavách a událostech a jsou to právě ony, kdo pak na těchto fotografiích chybí. Mým cílem je oslavit prostřednictvím portrétů jejich krásu,“ uvedla Gabriela Homolová. Její fotografie byly oceněny v mezinárodních soutěžích a byla jí také udělena mezinárodní akreditace The Portrait Masters. Projekt „40 krát 40 plus“ probíhá již podruhé, poprvé se uskutečnil v roce 2021. Všech 40 portrétů, které vznikají v průběhu letošního roku, plánuje fotografka vystavit v červnu 2024.

STUDIO 22 bude také místem setkávání. Po novém roce se tu začnou konat i další akce, jako autorská čtení, setkání na téma módy a životního stylu, koncerty nebo talkshow se zajímavými hosty. „Program na leden a únor je již téměř hotový, zájemci brzy najdou podrobnosti o chystaných akcích na FB - Studio Dvacet Dva a IG - @studio_dvacet_dva,“ uvedla Dita Bezděková.

 

Galerie STUDIO 22 je pro veřejnost zdarma přístupná každý všední den kromě pondělí, stačí zazvonit u dveří studia v Prokopově ulici 22.

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024