sobota
13. července 2024
svátek slaví Markéta
Z filmu Jak Golem na svět přišel
© Arrchiv pořadatele



V Olomouci ožije Golem z roku 1920. Uvidí ho návštěvníci festivalů Academia Film Olomouc a Dvořákova Olomouc

OLOMOUC: Film, který vešel do dějin kinematografie a originální živá hudba v podání symfonického orchestru. Festival Academia Film Olomouc a Moravská filharmonie Olomouc společně uvedou program Nová hudba pro Golema. Stane se tak 27. dubna v olomoucké Redutě.

27.04.2019
Autor článku: 
Radek Babička

„Jedná se o ojedinělý projekt, který spojí příznivce kinematografie a orchestrální hudby. Film Jak Golem na svět přišel z roku 1920 doprovodí náš orchestr. Podobné projekty už jsme realizovali i v minulosti, ale tentokrát jsme poprvé zavítali do žánru na pomezí fantasy a hororu. Hudbu napsal speciálně k tomuto účelu americký skladatel Robert Israel. V této podobě se tedy jedná o světovou premiéru,“ říká ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Film režiséra Paula Wegenera byl natočen podle legendy z 16. století. Vypráví příběh rabbiho Löwa, který vytvořil Golema, aby ochránil svůj lid před císařským pronásledováním, a popisuje, jak Golem nakonec téměř zničil židovskou komunitu ve staré Praze. Snímek je považován za jedno z největších klasických děl německé expresionistické kinematografie 20. let. Po dlouhou dobu byl k dispozici pouze v nekvalitních zahraničních kopiích, ale v roce 2018 přišlo do Nadace Friedricha Wilhelma Murnaua v německém Wiesbadenu oznámení, že byl v jednom významném evropském archivu nalezen originální 35mm negativ německé verze. Tento negativ byl zrestaurován a právě tuto výslednou podobu uvidí návštěvníci Academia Film Olomouc.

Robert Israel k filmu vytvořil hudbu ve stylu 20. let. Kromě jeho autorských skladeb je k dokreslení atmosféry tohoto spletitého díla použit i dobový hudební materiál. Robert Israel působí jako sólista a orchestrální dirigent po celých Spojených státech, v Japonsku, Jižní Americe a Evropě. Má za sebou vystoupení na filmových festivalech v řadě evropských zemí. Kromě toho také přednáší o hudbě a kinematografii po celém světě. „Kromě živých vystoupení lze Maestra a jeho orchestr slyšet na nahrávkách filmové hudby pro snímky společností Warner Bros. Home Video, Sony Pictures Entertainment, Walt Disney Studios a mnohé další přední filmové společnosti,“ doplňuje Harman.

Projekt Nová hudba pro Golema je společným dílem pořadatelů festivalu Academia Film Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Kromě již zmíněné premiéry v Redutě v rámci mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO se Nová hudba pro Golema představí také na festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelé promítnou snímek za doprovodu živé hudby v kině Metropol 17. května.

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května. V průběhu devíti dnů nabídne tato hudební přehlídka celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Kromě Nové hudby pro Golema se návštěvníci mohou těšit na monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, česko‑americký jazzový večer či špičkový komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD. „Letošní ročník festivalu nabídne sedm hudebních produkcí, přičemž tři z nich se budou konat v olomouckých kostelích, a to zejména z důvodu zvolené dramaturgie a záměru celkového vyznění provedených děl,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Ivana Kalina Tabak. Na hlavní programovou linii festivalu naváže vystoupení jednoho z nejlepších maďarských instrumentálních ansámblů, Lisztova komorního orchestru, který v rámci svého turné po České republice zavítá 13. června také do Olomouce.

_ _ _

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény a za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024