středa
4. října 2023
svátek slaví František
Pozvánka
© Zdroj: www.kfbz.czV Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně se bude vzpomínat na spisovatele Antonína Bajaju

ZLÍN: 30. května by 81. narozeniny oslavil výjimečný zlínský spisovatel Antonín Bajaja. Město Zlín a celý náš region měl hluboce zapsán v srdci. Odráží se jak v jeho románu Na krásné modré Dřevnici i v dalších dílech, v osudech jeho rodiny i jeho bohatých kulturních aktivitách. 

31.05.2023
17:00
Autor článku: 
Gabriela Winklerová

Narodil se ve Zlíně v rodině lékaře. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a před svou kariérou spisovatele pracoval jako zootechnik. Praxi na venkově využil ve své prvotině – románu Mluviti stříbro (1982), následoval diptych Duely.

Po roce 1989 opustil zemědělský obor a stal se fejetonistou a přispěvatelem řady časopisů. V roce 1991 se stal redaktorem Československého rozhlasu Brno, později působil v deníku Prostor, v časopise Týden a Svobodné Evropě.

Od roku 1996 vedl semináře tvůrčího psaní na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. S nadšením podporoval kulturní život ve Zlíně a spojoval generace i tvůrce různého zaměření. Byl spoluzakladatelem časopisu pro kulturu a společenské dění Zlínského kraje Zvuk, duchovním otcem festivalu Literární jaro Zlín, spoluinicioval setkávání zlínských Pátečníků na Balkánu, kde se v duchu čapkovské tradice setkávali tvůrčí lidé Zlínska. Byl u vzniku pěveckého spolku Wlastenci při Českém centru Mezinárodního PEN klubu.

Za svůj život získal řadu prestižních ocenění – Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta za román Duely, Cenu Křepelek za tvůrčí podíl na publicistickém pořadu Hlasy a ohlasy z domova, cenu Magnesia Litera za román Zvlčení, jehož dramatizaci uvedlo v režii Dodo Gombára Městské divadlo Zlín, a Státní cenu za literaturu za román Na krásné modré Dřevnici a další.

„Srdečně zveme příznivce tohoto pozoruhodného spisovatele s laskavým srdcem do Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Ve středu 31. května od 17 hodin zde budou číst z jeho textů a vzpomínat Jana Janěková, David Valůšek, Petr Odehnal, Dodo Gombár a Josef Holcman. Večer hudebně doprovodí na cimbál Zuzana Lapčíková, zve na vzpomínkový večer ředitel knihovny Jan Kaňka.

www.kfbz.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023