ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu děl Dany Sahánkové, která patří k našim současným nejvýraznějším autorkám. Tématem jejích velkoformátových kreseb je hledání člověka a jeho místa ve světě. Na výstavě představí průřez svou tvorbou za období bezmála deseti let. Výstava bude zahájena vernisáží 13. února v 17 hodin.
Dana Sahánková na základě vlastních prožitků zhmotňuje svébytnou vizualizací, v níž se nezapřou vlivy renesance, baroka i secese, svůj Neviditelný svět, odkud také pochází název výstavy Mundus Invisibiles. Pracuje nejen s percepcí vědomých prožitků, ale i s Jungovskou analýzou vlastních snů. Archeologie vlastního vědomí či nevědomí nutí sestoupit do vlastních hlubin nejen ji, ale také samotného diváka. Autorka od počátku intenzivně používá hutné tušové tahy s typickou srstnatou strukturou, která pokrývá nejen zvířata, nábytek, architekturu, ale mnohdy vytváří i celý prostor obrazu, až se stává nerozlišitelnou temnou materií. Nezastupitelné místo mají v díle Dany Sahánkové figurální motivy. Námětovou bohatost a mnohovýznamovost podporuje v současnosti její užití širší barevné škály, kdy se jemně kolorované plochy dostávají do silného kontrastu s kresebnými party. Akvarelová malba jí také dovoluje více pracovat s vrstvením i nahodilostí.
„Tvorba je tedy pro Danu Sahánkovou proces postupného objevování. Prvotní motivy často procházejí proměnou, narůstají do širších příběhů a kontextů. Někdy jsou i dokonce postupně schovány. Proto autorka využívá postupné přidávání jednotlivých pláten, jejich otáčení i překreslení, v některých případech i výměny již hotových částí různých děl. Finální podoba obrazu tak může vzniknout brzy, ale často i za několik let,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor výstavy.
Dana Sahánková (*1984 v Praze) vystudovala AVU v ateliéru kresby Jitky Svobodové (2005-2011). Má za sebou řadu výstav u nás i v zahraničí. Její dílo je zastoupené v předních galeriích i soukromých sbírkách. Ve Zlíně se autorka již představila na 6. Zlínském salonu mladých (2012), takže diváci mohou posoudit vývoj její tvorby.
Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 5. května 2024. Více o výstavě se mohou návštěvníci dozvědět na komentovaných prohlídkách. Více informací a termíny doprovodného programu na www.galeriezlin.cz
ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.
OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.
ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024. Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.