ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu děl Dany Sahánkové, která patří k našim současným nejvýraznějším autorkám. Tématem jejích velkoformátových kreseb je hledání člověka a jeho místa ve světě. Na výstavě představí průřez svou tvorbou za období bezmála deseti let. Výstava bude zahájena vernisáží 13. února v 17 hodin.
Dana Sahánková na základě vlastních prožitků zhmotňuje svébytnou vizualizací, v níž se nezapřou vlivy renesance, baroka i secese, svůj Neviditelný svět, odkud také pochází název výstavy Mundus Invisibiles. Pracuje nejen s percepcí vědomých prožitků, ale i s Jungovskou analýzou vlastních snů. Archeologie vlastního vědomí či nevědomí nutí sestoupit do vlastních hlubin nejen ji, ale také samotného diváka. Autorka od počátku intenzivně používá hutné tušové tahy s typickou srstnatou strukturou, která pokrývá nejen zvířata, nábytek, architekturu, ale mnohdy vytváří i celý prostor obrazu, až se stává nerozlišitelnou temnou materií. Nezastupitelné místo mají v díle Dany Sahánkové figurální motivy. Námětovou bohatost a mnohovýznamovost podporuje v současnosti její užití širší barevné škály, kdy se jemně kolorované plochy dostávají do silného kontrastu s kresebnými party. Akvarelová malba jí také dovoluje více pracovat s vrstvením i nahodilostí.
„Tvorba je tedy pro Danu Sahánkovou proces postupného objevování. Prvotní motivy často procházejí proměnou, narůstají do širších příběhů a kontextů. Někdy jsou i dokonce postupně schovány. Proto autorka využívá postupné přidávání jednotlivých pláten, jejich otáčení i překreslení, v některých případech i výměny již hotových částí různých děl. Finální podoba obrazu tak může vzniknout brzy, ale často i za několik let,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor výstavy.
Dana Sahánková (*1984 v Praze) vystudovala AVU v ateliéru kresby Jitky Svobodové (2005-2011). Má za sebou řadu výstav u nás i v zahraničí. Její dílo je zastoupené v předních galeriích i soukromých sbírkách. Ve Zlíně se autorka již představila na 6. Zlínském salonu mladých (2012), takže diváci mohou posoudit vývoj její tvorby.
Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 5. května 2024. Více o výstavě se mohou návštěvníci dozvědět na komentovaných prohlídkách. Více informací a termíny doprovodného programu na www.galeriezlin.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.