pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
Průčelí kapličky
© NPÚ



V Kraji Vysočina přibyla další kulturní památka

KRAJ VYSOČINA: Ve třetím čtvrtletí roku 2016 přibyla v Kraji Vysočina jedna nemovitá kulturní památka. Stala se jí kaplička Panny Marie mezi Hodicemi a Třeští. Neogotická výklenková kaplička z roku 1885 vystavěna tehdejším majitelem panství Třešť Leopoldem ze Sternbachu za uchránění života při nehodě kočáru. Na hlavním průčelí se nachází nika se sousoším Panny Marie s malým Ježíškem a je na něm zasazena mramorová deska s nápisem „Vystaveno L. P. 1885 na poděkování Matce Boží, pomocnici křesťanův“.  

Autor článku: 
Ilona Ampapová

 „Kaplička je hezkým příkladem malé sakrální architektury. Je také cenným svědectvím o formování venkovské barokní krajiny v 19. století,“ uvedla ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Martina Indrová.
Výše uvedená kulturní památka byla prohlášena ministerstvem kultury na základě podnětu územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. V létě 2013 proběhla oprava fasádní omítky a dílčí rekonstrukce. 
Kromě 2968 nemovitých kulturních památek a 16 národních kulturních památek se na území Kraje Vysočina nacházejí 3 městské a 3 vesnické památkové rezervace, 22 městských a 5 vesnických památkových zón a 1 krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR (celkem 3).

 

Kontakt:
Ing. Marie Fuňáková, referát evidence nemovitých památek, 567 213 116, 778 750 068, e-mail: funakova.marie@npu.cz
Ilona Ampapová, prezentace a práce s veřejností, NPÚ ÚOP v Telči, 567 213 116, 724 663 511, e-mail: ampapova.ilona@npu.cz

www.npu-telc.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024