sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Hudebník a spisovatel Josef Pepson Snětivý se do Sázavy těší



V knihovně se bude číst, vyprávět a muzicírovat

Autor článku: 
Karel Souček

<p>SÁZAVA: Besedu se známým cimrmanologem a spisovatelem Miloněm Čepelkou a spisovatelem, nakladatelem a hudebníkem Josefem Pepsonem Snětivým připravila Městská knihovna Sázava.</p> <p>Příjemné vyprávění s názvem Ten píše to a ten zas tohle se v knihovně uskuteční na čtvrtek 8. listopadu od 18 hodin. Více již v rozhovoru s Josefem Pepsonem Snětivým.</p> <p>V sázavské knihovně jste už kdysi besedoval. Jaké máte vzpomínky?</p> <p>Před rokem a půl to bylo v Sázavě moc fajn, a to díky vnímavému publiku i milým knihovnicím v čele s vedoucí Libuší Brošovou. </p> <p>Z jakých knih budete předčítat? A jaké skladby na saxofon zahrajete? </p> <p> Miloň Čepelka zejména ze své poslední, tedy z Deníku haiku 2. Já taktéž představím svou poetickou novinku, sbírku Z deště pod opak. Co se dalších našich knih týká, saháme po nich podle nálady své i obecenstva. Na saxofon, ale třeba i na klarinet či zobcovou flétnu zahraju některé své písně, opět podle nálady. </p> <p>Dříve jste psal hlavně prózu, nyní poezii. Považujete se spíše za básníka nebo prozaika?</p> <p> Z hlediska kvantity dosud vydaných děl jistě za prozaika, ovšem poezie mě chytila za srdce a díky nedávnému osudovému vztahu je stále i dost inspirace. V nejbližší budoucnosti se však budu zabývat spíše historickou literaturou faktu, začal jsem psát knihu o Petru Vokovi z Rožmberka, nedoceněné a obecně špatně pochopené osobnosti raného novověku. </p> <p>Vystupujete s panem Čepelkou častěji, nebo se jedná o náhodu?</p> <p> Je pro mě obrovskou ctí a potěšením být po boku tak všestrannému umělci a současně tak skvělému člověku! S Miloněm křižujeme Českou republiku pravidelně, jen s termíny je, zejména s ohledem na jeho až neuvěřitelné vytížení, trochu problém. </p> <p>Jak se vám líbí Divadlo Járy Cimrmana?</p> <p> Každá návštěva tohoto divadla je pro mě svátkem. Naposled jsem zhlédl České nebe v rámci slavnostního představení při příležitosti 45. výročí jeho založení a byl jsem jako vždy nadšen.</p> <p>Josef Pepson Snětivý se narodil v roce 1973. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, ale jeho celoživotní vášní je hudba, které se věnuje coby saxofonista, klávesista, zpěvák, skladatel, textař a producent. Po třicítce se obrátil také k literatuře a dosud mimo jiné publikoval knihy Každý král je sám, Hlava plná čertů, Piercing na duši, Ženy s krátkými nehty nebo Samolásky a soulásky a básnickou sbírku Z deště pod opak. Z angličtiny přeložil pohádkový příběh Charlotte Brontëové Hledání štěstí a vampýrskou novelu Josepha Sheridana Le Fanu Carmilla, kterou také převyprávěl.<br />
Více o něm na www.pepson.cz a www.nakladatelstvicas.cz.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024