KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.
,,První ročník kolegia, které chceme proměnit v každoroční akci, měl podle ohlasů úspěch. Myslím, že náš cíl – vytvořit novou platformu pro výměnu zkušeností a předávání informací v cestovním ruchu v našem kraji, se podařil. Nicméně přemýšlíme, že pro příští rok zvolíme kromě přednášek také formu panelové diskuze,“ řekl k tomu Martin Soukup, ředitel KHK CCR.
Akcí, která se konala 1. prosince 2022, přesně rok od založení centrály jako příspěvkové organizace, provázela Veronika Sedláčková ze Seznam Zprávy. Cílem kolegia bylo umožnit aktérům cestovního ruchu širší debatu nad tématy, které je pálí. V publiku proto usedli nejen zástupci Královéhradeckého kraje, destinačních společností, KRNAP, ale také představitelé radnic a zastupitelstev, hotelů, lázní nebo muzeí, hradů či zámků.
Mezi přednášejícími nechyběl kromě Soukupa, který představil první rok fungování Centrály a její plány do budoucna, také Miroslav Rončák z Univerzity Palackého s tématem Strategie činnosti Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu do roku 2030. Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch KHK, zase prezentovala možnosti podpory cestovního ruchu krajem.
Martin Jiránek, poradce pro cestovní ruch na Ministerstvu pro místní rozvoj, promluvil o připravovaném zákonu o cestovním ruchu, po kterém aktéři cestovního ruchu dlouhodobě volají. Petra Kultová, koordinátorka projektu Broumov 2028, přítomné seznámila s podrobnostmi kandidatury města na Evropské hlavní město kultury 2028. Připomněla mj., že Broumov je historicky nejmenším městem (s cca 7 500 obyvateli), které se dostalo do finále Města kultury. V ČR jsou jeho konkurencí České Budějovice.
Andrea Stárková, která připravuje a lektoruje ekologické výchovné programy pro školy ve Středisku ekologické výchovy Český ráj, zábavně představila Projekt na hov****, který má za cíl snížit počty exkrementů v okolí turistických stezek, ale také množství těžko rozložitelných vlhčených ubrousků v přírodě. Tento záměr souvisí také s poskytováním informací pro turisty o dostupných toaletách v okolí atraktivních míst a rozšíření sítě hygienických zařízení v kraji.
Královéhradecký kraj je prvním krajem, jež prezentuje udržitelný cestovního ruch jako své ústřední téma, kterému se bude Královéhradecká centrála CR v následujících letech naplno věnovat.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.