<p>PRAHA: Hlavní město Praha se letos rozhodlo poprvé připojit k mezinárodní akci Hodina Země, kterou v roce 2007 zavedl Světový fond divočiny (World Wildlife Fund). Poslední sobotu v březnu od 20.30 do 21.30 hodin mohou města, firmy i jednotlivci podpořit ochranu životního prostředí vypnutím osvětlení či alespoň elektrických spotřebičů.</p> <p>„Tuto sobotu se k Hodině Země připojí i Praha tím, že zhasne slavnostní osvětlení některých významných budov a památek,“ sdělil pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Půjde opravdu jen o symbolické gesto, protože pro město, jako je Praha, je například vypnutí pouličního osvětlení s ohledem na bezpečnost Pražanů nemožné. Jako efektivnější se mi jeví zavádění moderních úsporných svítidel do veřejného osvětlení a hospodárné nakládání s energiemi,“ dodal pražský primátor.</p> <p>Ředitel Magistrátu hl. m. Prahy Martin Trnka upřesnil, o které významné objekty se jedná: „V Hodině Země bude vypnuto slavnostní osvětlení například u pražských dominant, které jsou ve vlastnictví Hlavního města Prahy, jako je Staroměstská radnice, Clam-Gallasův palác a Nová radnice. Pokud vím, bude také vypnuto slavnostní osvětlení Vyšehradu, Petřínské rozhledny, Obecního domu, Karlova mostu i věží na jeho obou koncích – Malostranské a Mostecké.“ Pražští radní vyzvali také organizace zřizované městem, aby se rovněž k Hodině Země připojily. </p> <p>V rámci Hodiny Země zhasínají svá světla světově známé dominanty jako pyramidy a Sfinga v Gíze, Eiffelova věž v Paříži, most Golden Gate v San Franciscu, Stolová hora v Jihoafrické republice nebo londýnský Big Ben. V České republice se loni této akce zúčastnilo 134 měst a obcí.</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.