čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Kostel sv. Václava v Dobrušce
© D. Ehlová



V Dobrušce nahlédli do nejstarší historie města

DOBRUŠKA: Stačily dva malé otvory o průměru dva až tři centimetry vyvrtané do kamenné podlahy kostela sv. Václava v Dobrušce a díky moderní přenosové technice se na monitoru počítače objevil obraz lidských pozůstatků uložených v kryptě, které zřejmě patří prvním majitelům města pod Orlickými horami. Je-li tento předpoklad správný, potvrdí teprve náročná analýza odebraných kosterních vzorků, jež za tím účelem poputují až do Itálie, protože právě tam funguje pracoviště schopné stanovit výsledky s přesností na těžko uvěřitelných třicet let.

Autor článku: 
Dana Ehlová

Krypty jsou dvě - menší kněžská a nezvykle velká šlechtická. Zda se tedy v prostorách větší z nich nachází ostatky pána, který dal zdejším měšťanům právo vařit pivo a osvobodil je od roboty, Jana Mutiny z Dobrušky, známého z úplně první písemné zprávy o městě z roku 1320, se teprve ukáže. Už teď je však jisté, že průzkum realizovaný v říjnu minulého roku sdružením Naše historie byl úspěšný a přinesl velice cenné informace. Vždyť jen samotné potvrzení existence dvou podzemních prostor je tím, o čem marně snili historici v převážné části minulého století, protože podívat se pod podlahu kostela jim dopřáno nebylo.
Rozhodnutí pokusit se zjistit, zda krypty opravdu existují a co obsahují, urychlil zápis z osmdesátých let 19. století objevený ředitelem Vlastivědného muzea v Dobrušce Jiřím Machem ve farní kronice, v němž se praví: "Při obnově kostela děkanského odkryty hrobky. Jedna má otvor pod mřížkami a zaujímá prostor pod presbytářem. Na straně epištoly leží čtyři mrtvoly a na straně evangelia tři a to nohama doprostřed kostela. Druhá menší hrobka je před oltářem Panny Marie."
Pak už k realizaci průzkumu nebylo až tak daleko. Děkanství vydalo souhlas, akci finančně zaštítili dobrušští podnikatelé a patrioti a odborníci mohli nastoupit. Nejprve georadar potvrdil platnost zápisu v kronice - menší krypta je před oltářem Panny Marie, mimořádně velká podzemní prostora byla zjištěna pod presbytářem. Jakmile měl tým odborníků jistotu existence krypt, spustil postupně dvěma malými otvory do podzemí kameru a na monitoru rozkrýval tajemství. Bylo zjištěno, že zem v menší kryptě je zčásti zalitá vodou, že je tam i bahno, že zdivo se skládá ze starých stavebních prvků i mnohem novějších, pocházejících zřejmě z posledního otevření. 
Druhá krypta má vstupní schodiště a historici se domnívají, že tam kdysi byly i dveře. Vrchní část klenby je novodobá a souvisí zřejmě s vznikem nové podlahy v kostele. Spodní část zdiva tvoří kameny, v některých místech zůstala dokonce podkladní skála. "Dá se předpokládat, že toto je pozůstatek zdiva ze 14. století," komentoval výsledky Jiří Mach z Vlastivědného muzea, iniciátor všeho dění.

V jedné části velké krypty se na hromadě nachází větší množství kosterních pozůstatků a forma jejich uložení zřejmě odpovídá tomu, že tam byly dány druhotně, možná je sem přestěhovali z menšího prostoru, aby neležely v blátě. Mimo to právě tady zůstaly neporušené pohřby s rozpadlými rakvemi, o nichž se lze domnívat, že patří pánům z Dobrušky, včetně Jana Mutiny.
"Mohli jsme nahlédnout do úplně nejstarší historie města," konstatoval Jiří Mach během veřejné prezentace výsledků průzkumu a zdůraznil, že předpokládá, že se díky poznatkům podaří rekonstruovat původní velikost kostela, identifikovat původní velikost krypt a zařadit je do 14. století. To by potvrdilo, že Dobruška byla už tehdy významným střediskem celého dominia v Podorlicku, a že její páni patřili k elitě tehdejší společnosti.

 

Stručná historie kostela sv. Václava, pod jehož podlahou se krypty nacházejí
Děkanský kostel sv. Václava patří ke svědkům nejstarší minulosti Dobrušky, tedy doby, kdy město vznikalo. Pravděpodobně již tehdy byl spolu s prvními domy postaven kostel, zasvěcený od počátku Panně Marii a svatému Václavu.
Jak původně vypadal, se bohužel neví, ale je možné, že byl pouze dřevěný. Ještě ve středověku ho nahradila kamenná stavba, což dokládá gotický klenák (svorník), zdobený soukenickým znakem.
V letech 1709 až 1724 prošel chrám svatého Václava přestavbou do barokní podoby, autorem díla je stavitel italského původu Mikuláš Rossi. Monumentální stavba vyrostla pravděpodobně na základech předchozí kostelní budovy. Dnešní podoba průčelí byla zřejmě v 18. století bohatší o řadu ozdobných barokních stavebních prvků.
Dřevěnou zvonici nahradila nová kamenná, původní podkladové kameny jsou zabudovány v jejích nárožích. Zvony, které v ní vyzváněly, padly za oběť dvěma světovým válkám. Až do požáru v roce 1806 zvonici kryla cibulovitá pozlacená báň, a protože stejný vzhled měla i věž radnice, obě ve slunci do daleka zářily.
Pohroma v podobě velkého požáru, který vedle celého historického jádra města zničil i kostel, přišla 9. května 1806. Během obnovy, která pro nedostatek finančních prostředků trvala dlouhou dobu, nebyla stavbě v plné míře vrácena její barokní krása, naopak se hojně objevily stavební prvky tehdy módního klasicistního slohu.
V současné době slouží kostel nejen k bohoslužbám, konají se v něm významné kulturní akce, mezi které se jednoznačně řadí každoroční slavnostní zahájení Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024