neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
LGBT+ komunitní centrum
© Zdroj: http://praguepride.cz/komunitnicentrum



V centru Prahy se otevřelo LGBT+ komunitní centrum. Jako jediné svého druhu bude bezpečným místem k setkávání LGBT+ lidí po celý rok

PRAHA: Posláním spolku Prague Pride je utvářet bezpečné a respektující prostředí, ve kterém mohou být všichni sami sebou, bez ohledu na svou orientaci a genderovou identitu. Mnoho let tak organizace snila o vytvoření komunitního místa k setkávání, které by nabízelo LGBT+ lidem duhovou škálu aktivit po celý rok. Nové komunitní centrum v samotném srdci Prahy se takovým místem stává. Oficiálně se otevřelo 9. 12. jen pár kroků od Staroměstského náměstí na adrese Železná 18.

Autor článku: 
Daniel Zikmund

Otevření LGBT+ komunitního centra proběhlo symbolicky v předvečer Dne lidských práv, který se již tradičně slaví 10. prosince. Kvůli aktuální situaci, se akce zúčastnili pouze vybraní lidé z veřejných institucí a partnerských organizací. Pásku přestřihl starosta MČ Praha 1 Petr Hejma společně s pražskou Radní pro oblast kultury Hanou Třeštíkovou. „Vznikem LGBT+ komunitního centra se v Praze otevírá jedinečný prostor, v němž je vítán každý ve své jedinečnosti a kde se společnost nepolarizuje, ale spojuje. To vnímám jako obzvlášť potřebné a žádoucí v dnešní době, těžce zkoušené pandemií nebo sociálními konflikty.“ uvedla Třeštíková. Mezi dalšími pozvanými byli zástupci a zástupkyně českých lidskoprávních neziskových organizací, partneři a donoři organizace Prague Pride i samotného komunitního centra. Celkem se slavnostního přípitku, za dodržení všech bezpečnostních opatření, zúčastnilo asi 30 lidí.

Oficiální otevření navázalo na Kulatý stůl, který organizace Prague Pride pořádala v rámci projektu “Solid roots for LGBTIQ+ rights in Czechia” podpořeného Americkou ambasádou v Praze. “Hlavním tématem byla lidská práva, rovné podmínky pro LGBT+ lidi a podpora jejich komunity,” říká k tomu ředitel festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra Tom Bílý.

Komunitní centrum se skládá ze dvou hlavních prostorů - Klubovny a Sálu. První akcí pro veřejnost v nově otevřeném LGBT+ komunitním centru jsou “Pride Voices” v pátek 10. prosince. Jedná se o komunitní podobu oblíbené akce, kterou mohou návštěvníci znát z každoročního festivalu Prague Pride. Pride Voices jsou inspirativní a emocemi nabité příběhy lidí, kteří se nebojí vystoupit před ostatními a podělit se s nimi o zajímavé momenty svého života. Pro účast na akci je nutné mít zakoupenou vstupenku, z důvodu omezené kapacity. S ohledem na aktuální pandemickou situaci se již další veřejné akce do konce roku v komunitním centru konat nebudou.

“Již od ledna se ale mohou návštěvníci těšit na naše otevřené dny, kdy bude možné navštívit komunitní centrum každý čtvrtek mezi 15. a 21. hodinou. K využití bude vybavená místní Klubovna s knihovnou, PlayStation hrami, deskovkami a jukeboxem. Můžete si také jen přijít povídat s přáteli či ostatními návštěvníky komunitního prostoru,” dodává k tomu Bílý. V druhé místnosti označované jako Sál, se bude konat celá řada nejen duhových akcí - přednášky, besedy, komponované večery, promítání, podpůrné skupiny apod. Sál má kapacitu až 40 lidí. Akce bude pořádat Prague Pride a jeho programy, k dispozici však bude také dalším neziskovým organizacím a neformálním iniciativám.

Více informací s nabídkou aktuálních akcí na: http://praguepride.cz/komunitnicentrum

 

O spolku Prague Pride

Spolek Prague Pride vznikl v roce 2010 za účelem organizování lidskoprávního festivalu, postupně se však jeho činnost rozrůstá o celoroční aktivity a projekty. Spolek Prague Pride je nevládní nezisková organizace, pro kterou je na prvním místě člověk a jeho lidská důstojnost. Respekt a rozmanitost jsou jeho základní hodnoty. Věří v sílu osobních příběhů, které spojují. Pomáhá LGBT+ lidem na cestě k jejich sebepřijetí a coming outu. Jedině společnost, která takové lidi zná, je totiž může plně přijmout v jejich rozmanitosti. Posláním spolku Prague Pride je utvářet respektující a bezpečné prostředí, ve kterém mohu být LGBT+ lidé sami sebou.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024